więcej


Nauka o klimacie

EU reaguje na Raport IPCC (20606)

2018-10-10

Drukuj
galeria

5 ministrów środowiska UE wezwało do zwiększenia celu klimatycznego UE, aby ograniczyć ocieplenie do 1,5 ° C. Inni ministrowie nie poparli takiego zobowiązania, odwracając się od opublikowanego w tym tygodniu  przełomowego raportu IPCC.

W reakcji na dyskusję ministrów środowiska i wnioski na szczycie COP24, Wendel Trio, dyrektor Climate Action Network (CAN) Europe powiedział:

"Zachęcające jest postrzeganie wielu krajów UE, które uznają nieadekwatność obecnego celu na 2030 r. I wykazują zobowiązanie do zwiększenia tego celu przed 2020 r. Inni muszą dokonać wyraźnego wyboru: albo wspierają cele zgodne z celem porozumienia Paryż w wysokości 1,5 stopnia, albo skazują nas na naprawdę katastrofalne skutki zmiany klimatu. Nadszedł czas, aby rządy UE zgodziły się na znaczny wzrost cięć emisji, w tempie i skali wymaganych przez nowy raport IPCC. Aby pozostać poniżej 1,5 stopnia, emisje w UE powinny spaść do zera do 2040 r. Oznacza to, że przywódcy UE muszą zobowiązać się do znacznego zwiększenia celu UE na 2030 r., Co najmniej poza 55% zaproponowanych przez kilka państw członkowskich. "

Państwa wzywające do podwyższenia celu do roku 2030 to Belgia, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

UE będzie miała decydującą szansę, aby w tym roku osiągnąć szczytowy cel klimatyczny na najważniejszym szczycie COP24 w Katowicach. Proces rewizji celu na 2030 r. powinien zostać sfinalizowany przez szefów państw i rządów UE na ich posiedzeniu w maju 2019 r., kiedy to oczekuje się przyjęcia nowej długoterminowej strategii UE w zakresie klimatu.

W przyjętej dziś konkluzjach Rady podkreślono, że nowa długoterminowa strategia klimatyczna opracowywana obecnie przez Komisję Europejską musi zawierać zarówno scenariusz 1,5 ° C, jak i drogę do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera netto w UE do 2050 r. Projekt dokumentu, który wyciekł, nie zawiera opcji, która pozwoliłaby utrzymać wzrost temperatury do 1,5 ° C.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej