więcej


Nauka o klimacie

Ekstremalny rok 2013 (17751)

2014-10-07

Drukuj
galeria

Susza w Australii, 2010 r. Fot. Phillip Capper, CC BY 2.0.

Od spalonej upałami Australii po gorące lato w Europie, od suszy w Nowej Zelandii po potężne deszcze w północnych Indiach - wiele z najbardziej ekstremalnych zjawiska pogodowych 2013 roku spowodowane było zmianami klimatycznymi.

To główny przekaz raportu przygotowanego przez amerykański National Oceanic and Atmospheric Administration i brytyjski Met Office. Opublikowany w American Meteorological Society raport to efekt pracy 92 naukowców z 14 krajów. Zbadali oni 16 z największych zjawisk pogodowych, jakie wystąpiły w roku 2013.

Naukowcy nie twierdzą, że pojedyncze zdarzenie jest spowodowane wyłącznie przez zmiany klimatu. Zamiast tego pokazują, jak zmiany klimatyczne wpływają na kształt ekstremów pogodowych. Rekordowa fala upałów w Australii, na przykład, była na przykład „w dużej mierze związana” ze zmianami klimatycznymi powodowanymi przez człowieka, twierdzi raport. Podobnie na fale upałów w Japonii, Korei, Chinach i Europie „zasadniczo wpłynęło” globalne ocieplenie. Wpływ człowieka na ekstremalne zjawiska, w tym susze, obfite opady deszczu i burze, takie jak te, które miały miejsce w Kalifornii i Europie w zeszłym roku, jest trudny do oszacowania. Ale nie oznacza to, że zmiany klimatu nie odgrywają w nich roli - twierdzą naukowcy, postulując konieczność dalszych badań. Oto najważniejsze punkty raportu:

1) Fale upałów w Australii byly tak ekstremalne, że meteorolodzy musieli dodać nowy kolor do skali pomiarów - jasny fioletowy. Temperatura często przekraczała 40oC, bijąc kolejne rekordy; brak opadów przyniósł długotrwałą suszę w niektórych regionach i pożary na wielką skalę. Pięć niezależnych zespołów badawczych stwierdziło, że powodowane przez człowieka zmiany klimatyczne zwiększyły prawdopodobienstwo i dotkliwość tego typu zjawisk.

2) Ulewne deszcze spowodowały powodzie na środkowym zachodzie USA, w tym w stanach Missouri, Iowa, Illinois, Wisconsin, Indiana i Michigan, doprowadzając do opóźnień w pracach rolnych. Ucierpiały m.in. wyjątkowo istotne z gospodarczego widzenia uprawy soi. Rekordowe deszcze spadły także latem nad północno-wschodnią częścią USA. Badania wykazały, że zmiany klimatyczne wpływają na częstotliwość występowania cieplejszych i wilgotniejszych prądów atmosferycznych i zwiększają ryzyko burz. Naukowcy zastrzegają jednak, że potrzebne sa dalsze badania. Na przykład powódź, jaka nawiedziła we wrześniu 2013 stan Colorado po ulewnych deszczach, mieściła się w schemacie zjawisk pogodowych występujących na tamtych terenach.

3) 30 % powierzchni Nowej Zelandii doświadczyło na początku 2013 r. największej suszy od 40 lat. Modele komputerowe wykazały, że zjawisko nie byłoby tak, intensywne, gdyby nie zmiany klimatu.

4) Lato 2013 przyniosło również fale upałów w Azji południowo-wschodniej. W Korei Południowej temperatura osiągnęła rekordowy poziom 39.4oC. Naukowcy twierdzą, że przyczyn należy szukać w zmianach klimatycznych i ostrzegają, że fale upałów w Korei Południowej są teraz 10 razy bardziej prawdopodobne. Sierpień przyniósł upały w Japonii. Rekordowe temperatury odnotowano również w Chinach.

5) Północne Indie doświaczyły potężnej powodzi, która spowodowała m.in. osuwiska błotne i dotknęła ponad 100 tysięcy osób. Tu również prawdopodobieństwo wpływu zmian klimatycznych na rozmiar klęski żywiołowej określono jako znaczne.


Tłum. Michał Olszewski, źródło: tcktcktck.org

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej