więcej


Nauka o klimacie

Eksperci: temperatura może wzrosnąć o 7 st. do 2100 r. (9033)

2009-11-27

Drukuj
Ocieplenie klimatyczne postępuje szybciej, niż przewidywano, i wzrost temperatury na Ziemi może sięgnąć nawet 7 stopni C do 2100 r. - ostrzega 24 klimatologów z Instytutu Badań nad Zmianami Klimatu w Poczdamie.

Instytut opublikował 64-stronicowy dokument podsumowujący badania naukowe nad zmianami klimatycznymi od raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2007 r. Autorzy raportu apelują o szybkie i skuteczne działania.

"Średnia temperatura powietrza może wzrosnąć w porównaniu z epoką preindustrialną o 2-7 stopni do 2100 r." - piszą autorzy raportu.

Fakt, że od 1990 do 2008 r. emisje dwutlenku węgla wzrosły o 40 proc., utrudnia zrealizowanie wytyczonego w lipcu celu przez przywódców państw rozwiniętych, by utrzymać ten wzrost w granicach 2 stopni C.

"Co roku zwłoka w działaniu podnosi ryzyko, że ocieplenie przekroczy 2 stopnie" - ostrzegają naukowcy.

Według dyrektora instytutu Hansa Joachima Schellnhubera, raport stanowi "ostatni apel naukowców pod adresem negocjatorów 192 państw w sprawie klimatu, którzy powinni w Kopenhadze wziąć kurs na ochronę klimatu".

Tym, którzy jeszcze wątpią w czynnik ludzki zmian klimatycznych, raport przypomina, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza temperatura na Ziemi wzrastała o 0,19 stopni C co 10 lat, co dokładnie odpowiada wyliczeniom opartym na prognozach emisji gazów cieplarnianych.

Jednymi z najbardziej niepokojących przyszłych skutków globalnego ocieplenia byłyby wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych (susze, powodzie) oraz wzrost poziomu mórz.

"Obecny wzrost poziomu mórz" o 3,4 mm rocznie w ciągu ostatnich 15 lat, "przekracza o 80 proc. prognozy IPCC" - zwracają uwagę klimatolodzy.

Eksperci przewidują obecnie, że jeśli nie zostaną ograniczone emisje gazów cieplarnianych, topnienie powłok lodowcowych spowoduje wzrost poziomu mórz o 1-2 metry do końca wieku.

Topnienie lodów arktycznych, postępujące w tempie o 40 proc. szybszym, niż przewidywała IPCC, oznacza, że oceany absorbują więcej ciepła słonecznego, co z kolei przyspieszy topnienie oceanicznej pokrywy lodowej.

Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, niektóre ekosystemy doznają nieodwracalnych szkód - podkreślono w raporcie. Wylesienie i ostrzejsze susze w Amazonii mogą na przykład w ciągu kilkudziesięciu lat przeistoczyć ten wielki las tropikalny w sawannę. Te planetarne płuca stałyby się wówczas źródłem emisji CO2.

Aby wzrost temperatury nie przekroczył 2 stopni C, emisje powinny w latach 2015-2020 przestać wzrastać, a następnie szybko spadać. "Grubo przed końcem wieku należy doprowadzić do +odwęglenia+ społeczności światowej, czyli stanu, w którym emisje CO2 i innych trwałych gazów cieplarnianych wynoszą zero" - podkreślają autorzy raportu.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej