więcej


Nauka o klimacie

Dziesięciolecia badań wskazują na wielkie topnienie lodu Arktyki (8964)

2010-04-24

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Dane gromadzone przez blisko 50 lat wskazują, że najwięcej lodu stopniało na kanadyjskiej wyspie Devon na Morzu Arktycznym informuje internetowy serwis "Physorg".

Z raportu naukowców z Uniwersytetu Calgary wynika, że w latach 1961-1985 wielkość pokrywy lodowej w niektórych latach kurczyła się, a w niektórych zwiększała. Jednak to zmieniło się po 1985 r., kiedy badacze zaczęli rejestrować tylko stałe zmniejszanie się powierzchni lodu.

Do szybkiego topnienia lodu przyczyniają się cieplejsze niż zwykle okresy letnie. Szczególnie ciepłe lata zanotowano w 2001, 2005, 2007 i 2008 r.

Zdaniem ekspertów zmiany na wyspie Devon mogą mieć wpływ na wszystko, począwszy od ruchu statków po poziom morza czytamy w "Physorg". Wraz z topnieniem dochodzi do coraz częstszego cielenia się lodowców, a tym samym zwiększenia liczby gór lodowych zagrażających transportowi morskiemu. Poza tym naukowcy zwracają uwagę, że topnienie lodowców prowadzi do podniesienia się poziomu morza.

Badania na wyspie Devon są prowadzone od 1961 r. Rozpoczął je Roy 'Fritz' Koerner z Instytutu Ameryki Północnej Uniwersytetu Calgary. Po jego śmierci w 2008 r. badania są kontynuowane.


źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej