- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
Świat czekają masowe migracje klimatyczne (21517)
2020-10-12Drukuj
W ciągu 30 lat na skutek klęsk żywiołowych, braku dostępu do żywności i wody oraz narastających konfliktów społecznych, ponad miliard ludzi będzie musiało zostać przesiedlonych - ostrzega najnowszy raport IEP.
We wrześniu br. międzynarodowy think-tank Institute for Economics & Peace (IEP) opublikował raport zatytułowany „Rejestr Zagrożeń Ekologicznych 2020”. Głównym celem analizy IEP jest pomiar zagrożeń ekologicznych, przed którymi obecnie stoją kraje na całym świecie i dostarczenie prognoz do 2050 roku. W raporcie przeanalizowano ryzyko związane ze wzrostem populacji, niedoborem wody, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, występowaniem suszy, powodzi, cyklonów oraz rosnącą temperaturą i podnoszącym się poziomem mórz.
Biorąc pod uwagę osiem wyżej wymienionych czynników, eksperci IEP ocenili, że w ciągu następnych 30 lat aż 141 krajów będzie narażonych na co najmniej jedno zagrożenie ekologiczne. Regiony, przed którymi stoi największa liczba zagrożeń ekologicznych to Afryka Subsaharyjska, Azja Południowa, Bliski Wschód i Afryka Północna. Jak zauważono w raporcie, 19 państw o największej liczbie zagrożeń ekologicznych (cztery lub więcej zagrożeń) należy jednocześnie do grupy 40 krajów uznawanych za najmniej pokojowe na świecie, m.in. Afganistan, Syria, Irak, Czad, Indie i Pakistan.
Państwa o największej liczbie zagrożeń ekologicznych
(źródło: Institute for Economics & Peace. Ecological Threat Register 2020: Understanding Ecological Threats, Resilience and Peace, Sydney, September 2020)
Połowa ludzkości z ograniczonym dostępem do wody
Przygotowane przez ekspertów IEP prognozy ostrzegają, że do 2040 r. nawet 5,4 miliarda ludzi, czyli ponad połowa przewidywanej wówczas światowej populacji - będzie mieszkać w 59 krajach doświadczających wysokiego lub ekstremalnego niedoboru wody. Wśród państw najbardziej zagrożonych niedostatkiem wody jest m.in. Liban, Singapur, Izrael, Irak, a także Chiny i Indie.
Niepewny dostęp do żywności
Równie niepokojąca jest sytuacja związana z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego. Zdaniem autorów raportu do 2050 r. z powodu braku żywności może cierpieć 3,5 miliarda ludzi, co w porównaniu do obecnej sytuacji oznacza wzrost o 1,5 miliarda. Wśród regionów najbardziej zagrożonych brakiem żywności są przede wszystkim państwa afrykańskie tj. Sierra Leone, Liberia, Niger, Malawi i Lesotho.
Masowe migracje
Eksperci IEP przewidują, że na skutek zmian środowiskowych oraz konfliktów społecznych, w ciągu najbliższych 30 lat nawet 1,2 miliarda ludzi na świecie będzie zagrożonych przesiedleniem. Krajem o największej liczbie osób zagrożonych masowymi wysiedleniami jest Pakistan, a następnie Etiopia i Iran. Haiti stoi w obliczu największego zagrożenia w Ameryce Środkowej. W tych państwach nawet niewielkie zagrożenia ekologiczne i klęski żywiołowe mogą spowodować masowe wysiedlenia ludności, wpływając na bezpieczeństwo regionalne i globalne.
Europa, Stany Zjednoczone i inne kraje rozwinięte stoją w obliczu mniejszych zagrożeń ekologicznych i jak oceniono w raporcie mają również wyższy poziom odporności na te zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że sytuacja w pozostałych regionach świata nie będzie na nie oddziaływać.
- Będzie to miało ogromne skutki społeczne i polityczne, nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w krajach rozwiniętych, ponieważ masowe wysiedlenia doprowadzą do większego napływu uchodźców do krajów najbardziej rozwiniętych - mówił w dniu publikacji raportu Steve Killelea, założyciel IEP.
Z raportem IEP pt. „Ecological Threat Register 2020: Understanding Ecological Threats, Resilience and Peace” (w jęz. angielskim) można zapoznać się pod adresem:
http://visionofhumanity.org/app/uploads/2020/09/ETR_2020_web-1.pdf
Opracowanie: Anna Dąbrowska
na podstawie materiałów prasowych IEP
Podobne artykuły
- Styczeń 2020 najgorętszy w historii - podaje NOAA
Ostatni styczeń był najgorętszym w historii, przekraczając poprzedni rekord odnotowany w 2016 r., podała w czwartek (13 lutego 2020) amerykańska służba klimatyczna.
Więcej
- Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce
Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
Więcej
- Polska w gronie państw najbardziej zagrożonych deficytem wody
– W Polsce do 2025 roku kryzys wodny będzie się pogłębiał, później będzie już tylko gorzej. Biznesy wodochłonne oczywiście wiedzą o tych analizach i one będą wycofywać się od nas w kierunku krajów, gdzie ten kryzys wodny jest mniejszy – mówi Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact w Polsce.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności