więcej


Nauka o klimacie

Australia cieplejsza o 0,7 st. C niż 50 lat temu (8983)

2010-03-28

Drukuj
W ciągu ostatnich 50 lat temperatury w Australii wzrosły o 0,7oC, co jest znaczącym dowodem ocieplania się klimatu informuje agencja AFP, powołując się na australijskich naukowców. 
Szefowa instytutu badawczego CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) Megan Clark powiedziała, że ocieplenie jest odczuwalne na obszarze całego kraju i w obydwu panujących tam porach roku.

"Dostrzegamy znaczący dowód zmian klimatycznych. W ciągu minionych 50 lat cała Australia doświadczyła ocieplenia. Cieplej jest we wszystkich częściach naszego kraju oraz o każdej porze roku i z każdym dziesięcioleciem odnotowywane są nowe rekordy ciepła" powiedziała w radiu publicznym ABC. Dodała, że naukowcy zaobserwowali także malejącą liczbę dni zimnych.

Biuro Meteorologiczne prowadzi obserwacje od 100 lat, a CSIRO - monitoring atmosfery i morza od ponad 60 lat. Raport opracowany przez obie te instytucje głosi, że poziom wód opływających Australię na północy i zachodzie podnosi się o 7-10 mm rocznie.

"Wiemy, że poziom dwutlenku węgla nigdy wcześniej nie rósł tak szybko jak obecnie. Teraz obserwujemy stężenie CO2 i metanu w atmosferze na poziomie niespotykanym przed 800 tys. lat, a możliwe, że nawet 20 milionów lat. Wiemy, że gwałtowny wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze nastąpił podczas rewolucji przemysłowej. Możemy więc powiązać ze sobą te dwa zjawiska" powiedziała Clark.

Kwestia zmian klimatycznych prawdopodobnie będzie głównym tematem poruszanym w kampanii przedwyborczej w Australii. Kraj jest jednym z największych na świecie dostawców zanieczyszczeń do atmosfery informuje AFP.
 

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej