więcej


Nauka o klimacie

Amerykańscy uczeni nie mają złudzeń – nasze libido zmaleje (18389)

2015-04-01

Drukuj
galeria

Fot. Flickr.com, CC BY-NC 2.0

Badacze nie pozostawiają złudzeń - podwyższenie średniorocznych temperatur negatywnie wpływa na poziom libido mieszkańców strefy umiarkowanej. A więc i Polski.

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich instytutów zajmujących się problematyką globalnego ocieplenia Howard Jones Climate Institute (HJCI) opublikował swój najnowszy raport. Badacze nie pozostawiają złudzeń, że podwyższenie średniorocznych temperatur negatywnie wpływa na poziom libido mieszkańców strefy umiarkowanej. A więc i Polski.

Prowadzący projekt prof. Jack Black w wywiadzie dla czasopisma Human Body Responses Journal, komentując wyniki prac zauważył, że „po 10 latach prac możemy stwierdzić, że wyraźna korelacja pomiędzy spadkiem libido, a wzrostem temperatury nie ulega żadnej wątpliwości”. Efekt ten jest szczególnie wyraźny w przypadku mieszkańców stref umiarkowanej i polarnej. Wzrost średnich temperatur powyżej 2°C, może pod koniec naszego stulecia doprowadzić do gwałtownej depopulacji, będącej efektem wstrzemięźliwości seksualnej – dodał.

Naukowcy wyznaczyli nawet krzywą korelacji, którą od nazwiska szefa projektu nazwaną krzywą Jacka Blacka. Pokazuje ona zależność pomiędzy zmianą temperatury, a poziomem libido, gdzie punktem odniesienia jest punkt O, czyli poziom libido przy temperaturze 10°C (przypomnijmy, że jest to typowa średnioroczna temperatura dla naszej strefy klimatycznej).

źródło: Howard Jones Climate Institute

Jak możemy zaobserwować, już podwyższenie temperatury średniorocznej o 1°C obniża poziom libido o 20%. Kolejny stopnień to zmiana aż o 40 punktów procentowych! Warto byśmy zaznaczyli, że powyższy wykres jest efektem kumulacji obniżenia libido żeńskiego i męskiego. Badacze poddali badaniom obie płcie i choć w 60-70% na efekt sumaryczny wpływa czynnik męski to tendencje w przypadku pań i panów są takie same.

Jak ze smutkiem dodał Jack Black - badanie zatrzymano na poziomie ocieplenia sięgającym 2 st.C, ponieważ wykładniczy charakter krzywej nie pozostawiał wątpliwości do efektów jeszcze większego ocieplenia.

Podobne krzywe zostały wykreślone również dla pozostałych stref klimatycznych, czyli okołobiegunowych, zwrotnikowych, podzwrotnikowych oraz równikowych (wg klasyfikacji Wincentego Okołowicza). Zapewne nie będą zaskoczeniem słowa prof. Marthy Johnson, która była odpowiedzialna za zbieranie danych wśród pań „im bliżej równika tym krzywa Black Jacka jest mniej nachylona i na przykład wśród mieszkańców Kolumbii nie wykryto znaczących statystycznie związków pomiędzy poziomem libido, a wahaniami temperatury”.

Jak zaznaczają w swoim raporcie naukowcy z HJCI będą potrzebne dalsze badania i zachęcają naukowców pracującym nad kolejnym raportem IPCC do włączenia się w ten proces.

Tłumaczenie: Marek Korzyński

źródło: the above story is based on materials provided by Howard Jones Climate Institute, The original story is licensed under a Creative Commons Licence. Note: Materials may be edited for content and length.

Journal Reference: Jack Black, Martha K. Johnson. ”Spatial and temporal variation of male and female libido in response to climate variation” Journal of Howard Jones Climate Institute, 2015 APRL-Fol: 47.2394/k.pr-aprl.2015.04.01/ghkl7

 

Szanowni Państwo - ten tekst był naszym żartem prima aprilisowym na 1 kwietnia:)


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej