więcej


Nauka o klimacie

Ameryka "importuje" zanieczyszczenia z Azji (9001)

2010-01-27

Drukuj
Azja może eksportować do USA coś więcej niż tylko towary - przypuszczają naukowcy. Ośrodki przemysłowe w regionie wydają się przesyłać szkodliwy ozon w kierunku Ameryki Północnej - podaje internetowy serwis "New Scientist". Badanie, na podstawie którego naukowcy wysnuli tę tezę, musi być jeszcze potwierdzone.

 
Emisja gazów, takich jak tlenki azotu, to główne źródło ozonu w troposferze. Te gazy są niebezpieczne dla zdrowia i powodują efekt cieplarniany. Badania satelitarne w latach 1996-2005 sugerują, że doszło do spadku emisji tych prekursorów ozonu w Ameryce Północnej i Europie, ale nastąpił wzrost ich emisji z Chin i innych części Azji.

Jednak w Ameryce Północnej, mimo ograniczenia emisji, ilość ozonu pozostaje większa niż szacowano. Dlatego Owen Cooper z Earth System Research Laboratory w Boulder w Kolorado wraz z kolegami rozpoczął dochodzenie. Naukowcy wykorzystali dane zgromadzone między rokiem 1995 a 2008 przez balony i samoloty wyposażone w sprzęt do pomiarów ozonu.

Zespół wykorzystał także symulację komputerową i dane meteorologiczne do stworzenia retrospektywnego obrazu przemieszczania się mas powietrza, które miały największe prawdopodobieństwo przemieszczania się nisko nad lądem na wschodnie i południu Azji. Okazało się, że były to te same, które 15 dni później znajdowały się nad USA i wykazywały wzrost stężenia ozonu. To sugeruje, że emisje prekursorów ozonu pochodzą z Azji.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej