więcej


Nauka o klimacie

Próbki z najgłębszego odwiertu Antarktydy mogą zawierać dane z ostatniego zlodowacenia (8963)

2010-04-29

Drukuj
Naukowcy przypuszczają, że próbki pochodzące z najgłębszego odwiertu dokonanego na Półwyspie Antarktydy w jej zachodniej części na południe od Ameryki Południowej, zawierają dane z ostatniej epoki lodowcowej. Jeśli to przypuszczenie się potwierdzi, to pozyskane informacje rzucą nowe światło na zmiany klimatyczne, które miały miejsce w przeszłości – napisano w komunikacie Uniwersytetu Stanowego Ohio.
Ekspedycja badawcza zimą dokonała najgłębszego dotychczas odwiertu na Antarktydzie, sięgającego 445,6 metrów w głąb Ziemi.

Badaniem próbek zajmą się oceanografowie, biolodzy i geolodzy. Ich głównym celem będzie odtworzenie historii klimatu Antarktydy oraz powiązań z ostatnim ociepleniem w tym regionie.

Przed dokonaniem odwiertu naukowcy przy pomocy radaru stworzyli mapę geologiczną skał znajdujących się pod lodową czapą i wyznaczyli odpowiednie pole do pobrania próbek.

Wiercenie rozpoczęto 31 grudnia 2009 r. W ciągu dwóch dni zespół dowiercił się na głębokość 140 metrów, kiedy wiertło zostało uwięzione w lodzie. Dlatego badacze zaczęli wiercić w innym miejscu i do 21 stycznia dotarli na głębokość 383 metrów, kiedy ponownie wiertło zostało uwięzione w lodzie. Aby je uwolnić użyli etylenu glikolu. Wiercenie dokończono do 28 stycznia. Wówczas też dokończono odwiertu z pierwszego otworu. Próbki z obu odwiertów podzielono na części o długości 1 metra i przewiedziono na zachodnie wybrzeże USA, skąd mają trafić na Uniwersytet Ohio, kiedy topniejący lód morski otworzy drogę statkowi.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej