więcej


Nauka o klimacie

Olbrzymi peruwiański lodowiec wywołał tsunami na pobliskim jeziorze (8965)

2010-04-20

Drukuj
Potężny lodowiec w peruwiańskich Andach przełamując się wpadł do jeziora i wywołał 23 metrową falę tsunami, która zniszczyła pobliskie miasto – podaje telewizja Fox News. Bryła, która zanurzyła się w jeziorze miała wielkość czterech boisk do gry w piłkę nożną. 
"513 jezioro" znajduje się w pobliżu miasta Carhuaz, około 322 km od stolicy Peru Limy. Olbrzymia bryła oderwała się od lodowca Hualcan. Peruwiański ekspert badający lodowce Patricio Vaderrama powiedział, że fala przerwała groble wokół jeziora, których wysokość sięga 23 metrów.

Fala zniszczyła 50 domów oraz stację uzdatniania wody obsługującą 60 tys. ludzi. W obawie, że z gór zejdą kolejne odłamki lodowca, władze ewakuowały mieszkańców okolicznych dolin.

W Peru znajduje się 70 proc. tropikalnych pól lodowych. W 2009 roku Bank Światowy ostrzegał, że lodowce w Andach mogą zniknąć w ciągu 20 lat, jeśli nie nastąpi spowolnienie tempa zmian klimatycznych. Według raportu Banku, przez ostatnie 35 lat peruwiańskie lodowce zmniejszyły się o 22 proc.

W 1970 r. trzęsienie ziemi wywołało lawinę lodu, skał i błota, która zeszła z góry Huascaran. Laiwna pogrzebała miasto Yungay, zabijając 20 tys. osób.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej