więcej


Nauka o klimacie

Azjatyckie zanieczyszczenia opóźniają ocieplanie się klimatu (8991)

2010-02-25

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Szare wypełnione siarką niebo nad niektórymi częściami Azji ma swoją jasną stronę – odbija promieniowanie słoneczne, wpływając w ten sposób na temperatury. Naukowcy badają jak i gdzie zanieczyszczenia z elektrowni mogą czasowo równoważyć efekt cieplarniany, będący skutkiem emisji dwutlenku węgla – informuje pismo "Nature".
Nowe modelowanie komputerowe dubluje eksperyment, w którym wykazano, że zanieczyszczenia mogą oddziaływać na globalne ocieplenie w Chinach i Indiach. Jeśli elektrownie nie będą kontrolować zanieczyszczeń takich jak emisje dwutlenku siarki i dwutlenku azotu, to w efekcie mgła gazowa będzie odbijać wystarczającą ilość promieniowania słonecznego, by przeważyć efekt cieplarniany i wywołać lokalne ochłodzenie.

Ten efekt może być nierównomiernie odczuwany na całej planecie i może trwać tylko przez kilka dekad. W długim okresie dwutlenek węgla zawsze przeważy i świat może doświadczyć gwałtownego ocieplenia w razie oczyszczania się atmosfery przez dziesięciolecia.

"Praca zwraca uwagę na fundamentalną nierówność i niesprawiedliwość antropogenicznych zmian klimatu: +ciesz się teraz, a później niech inni płacą+" – mówi ekspert w dziedzinie aerozoli Meinrat Andreae Instytutu Maksa Plancka w Maisz w Niemczech, który nie był zaangażowany w prace zespołu badawczego. Dodał, że elektrownie węglowe mogą być z punktu widzenia geoinżynierii postrzegane jako bardzo prymitywne.

Na podstawie badania wysnuto następującą tezę: globalne temperatury były stosunkowo stabilne w dziesięcioleciach poprzedzających 1970 nawet kiedy rosło spożycie paliw kopalnych. Potem jednak kraje uprzemysłowione zaczęły redukować emisje dwutlenku siarki i dwutlenku azotu by zredukować kwaśne deszcze i chronić zdrowie publiczne – ale wtedy gwałtownie wzrosły temperatury. Ostatnie badanie pod kierownictwem Drew Shindell z Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku zwraca uwagę jak klimat wpływa na zanieczyszczenia atmosferyczne i jaką rolę w miarę upływu czasu mogą odgrywać gazy cieplarniane.

Według scenariuszy przygotowanych przez naukowców, gwałtowny przyrost mocy w elektrowniach węglowych, które kontrolują emisje aerozoli przeważą efekty wywoływany emisjami CO2 do 2046 roku, ale wtedy dwutlenek węgla zdominuje efekt wywoływany przez aerozole. Ale zjawisko to będzie występowało niejednolicie. Emisje dwutlenku siarki powodują ochłodzenie większości półkuli północnej. Na półkuli południowej i w Arktyce jest mało aerozoli a dominuje CO2.

Nie wiadomo jak szybko Chiny i Indie podejmą działania zmierzające do oczyszczania emisji węglowych. W minionych latach Chiny instalowały w wielu elektrowniach skrubery (płuczki) powietrza zawierające substancje absorpcyjne. Jednak naukowcy mieli wątpliwości czy skrubery były właściwie wykorzystywane.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej