więcej


Nauka o klimacie

2014 na drodze do rekordu. Najcieplejszy październik w historii pomiarów (17909)

2014-11-26

Drukuj
galeria

Wyschnięte koryto rzeki w stanie Queensland w Australii, fot. Spelio, (CC BY-NC-SA 2.0)

Rok 2014 prawdopodobnie będzie najcieplejszym w historii pomiarów, bijąc rekord z 2010 roku. Dzieje się to mimo braku podnoszącego temperaturę powierzchni zjawiska El Niño oraz niskiej aktywności słonecznej.

Według pomiarów amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA średnia globalna temperatura w październiku 2014 była o 0,74°C wyższa od średniej z XX wieku. Temperatura powierzchni oceanów była w październiku o 0,62°C wyższa od średniej z XX wieku, a powierzchni lądów o 1,05°C. Temperatura oceanów była najwyższa w historii, a temperatura lądów piąta najwyższą w historii pomiarów.

Jedynie zachodnia Syberia i wschodnia Europa były chłodniejsze niż zwykle, reszta świata charakteryzowała się ponadprzeciętnymi temperaturami. Pomijając Arktykę, gdzie nad Oceanem Arktycznym było od 1 do nawet 4°C. powyżej średniej, na uwagę zasługuje Australia. Październik (w tamtej części świata to odpowiednik kwietnia) był drugim najcieplejszym w historii pomiarów prowadzonych od 1910 roku. W czasie najgorętszych dni w październiku temperatury w całej Australii sięgały średnio 35-36°C, a lokalnie były znacznie wyższe, przekraczając nawet 40°C.

Rozkład anomalii temperatury wg NASA jest praktycznie taki sam jak wg danych NOAA, choć warto zaznaczyć, że NASA wyznacza temperaturę w regionach polarnych, gdzie NOAA jej nie określa.

Ten rok najprawdopodobniej będzie najcieplejszym w historii pomiarów. Cały okres od stycznia do października był dotychczas najcieplejszy, z temperaturą o 0,68°C. wyższą do średniej. Wszystko wskazuje też na to, że również listopad i grudzień będą rekordowo ciepłe. Co zaś będzie, jeśli za kilka miesięcy rozwinie się anomalia El Niño? Wtedy rekord z 2014 roku nie przetrwa długo i będzie musiał ustąpić 2015 r.

W sumie to nic dziwnego. Koncentracja dwutlenku węgla zbliża się do 400 ppm (cząstek na milion), podobnie rekordowe są też stężenia innych gazów cieplarnianych. Coraz więcej naukowców ostrzega, że nie da się już uniknąć wzrostu temperatury poniżej bezpiecznego progu 2°C.

Hubert Bułgajewski, Ziemia na Rozdrożu.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej