- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
Szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku „Wyścig, który możemy wygrać” (20973)
2019-09-23Drukuj
Dziś, w poniedziałek 23 września, w Nowym Jorku rozpocznie się szczyt działań na rzecz klimatu ONZ. Przywódcy państw, w tym także Polski, powinni w końcu publicznie uznać, że podstawą do kształtowania polityki są rekomendacje płynące z raportów IPCC, zaostrzyć przyjęte cele i natychmiast zacząć ich realizację. Żeby uchronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną musimy działać teraz i zrobić wszystko, by najpóźniej do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną.
Szczyt ma zmobilizować decydentów, a także biznes, samorządy i nas wszystkich. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegał delegatów, by nie przyjeżdżali z pięknymi przemowami, tylko z konkretami. Skala wyzwań jest jednak ogromna. Subsydia związane z produkcją i wykorzystaniem paliw kopalnych muszą być zlikwidowane na całym świecie najpóźniej do 2025 roku, a wszelkie nowe inwestycje w te paliwa powinny być wstrzymane już teraz. Jednocześnie skala inwestycji w odnawialne źródła energii musi do 2030 roku wzrosnąć co najmniej czterokrotnie. Konieczne jest odejście od węgla do 2030 roku, ale nie możemy przy tym zapominać o ropie i gazie, których zużycie również powinno gwałtownie spadać. Musimy w pełni wdrożyć zasadę „zanieczyszczający płaci".
Nie wolno nam też skupiać się jedynie na energetyce.
Redukcja emisji jest konieczna we wszystkich sektorach i musimy ją połączyć z troską o wzmacnianie i odbudowę ekosystemów, zwiększanie pochłaniania i ochronę istniejących naturalnych magazynów węgla, takich jak lasy czy tereny podmokłe. Powinniśmy ograniczyć produkcję i spożycie mięsa, odejść od przemysłowych upraw i hodowli w kierunku rolnictwa ekologicznego, organicznego, jak najszybciej zatrzymać marnowanie żywności, a także marnowanie wody i wszystkich innych zasobów.
Jeśli politycy chcą stawić czoła wszystkim tym wyzwaniom, muszą zadbać o takie przestawienie światowych przepływów finansowych, by wszystkie inwestycje były proklimatyczne. Koszty braku działań będą znacznie wyższe od kosztów niezbędnej transformacji. Ceną jest zdrowie i życie przyszłych, ale też obecnych pokoleń.
Teraz niestety nadal wyrzucamy pieniądze na kontynuację „business as usual".
Ponosimy przy tym sporo wydatków, które już się nie zwrócą, np. w infrastrukturę i instalacje związane z wykorzystaniem paliw kopalnych. Politycy nie chcą też zrozumieć, jak ważne jest zadbanie, by kraje najbiedniejsze mogły sfinansować swoją transformację i ochronić się przed najgroźniejszymi skutkami zmiany klimatu. By osiągnąć cel zera emisji do 2050 roku w skali świata, kraje rozwinięte muszą działać jeszcze szybciej, a jednocześnie pomóc pozostałym. Słowo klucz to TERAZ. Niezależnie od tego, jakie cele szczegółowe i terminy ich realizacji przyjmiemy, z pozoru odległe daty, jak 2030 czy 2050, nie powinny nas uspakajać. Decyzje podejmowane teraz albo zwiększą nasze szanse na utrzymanie cywilizacji we w miarę stabilnym stanie, albo te szanse znacząco zmniejszą - podkreśla Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.
Ponad 100 państw zgłosiło chęć pochwalenia się swoimi „ambitnymi" planami redukcji emisji gazów cieplarnianych w ramach oficjalnych przemówień w trakcie poniedziałkowego Szczytu ONZ w Nowym Jorku. Problem w tym, że niemal połowa tych zgłoszeń została odrzucona z powodu braku ambicji. Działania, które chcieli przedstawić okazały się zbyt słabe.
Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, ma świadomość, że jeśli świat nie zacznie szybko i rzetelnie realizować zapisów i postanowień Porozumienia Paryskiego, kryzys klimatyczny przekształci się w katastrofę zagrażającą życiu i bytowi przyszłych pokoleń. Niestety część polityków, w tym również nasi decydenci, dalej chowa głowę w piasek i jest głucha na dramatyczne raporty IPCC, think tanków i ośrodków naukowych. Strajki klimatyczne i inne działania podejmowane przez coraz szersze grupy społeczne na całym świecie dobitnie potwierdzają, że politycy muszą w końcu przestać ulegać lobby przemysłu paliw kopalnych i podjąć zdecydowane działania na rzecz transformacji i redukcji gazów cieplarnianych, które pozwolą zatrzymać wzrost średniej globalnej temperatury do 1,5 stopnia C. Miejmy nadzieję, że szczyt klimatyczny ONZ przywróci ducha Paryża - zaznacza Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.
Dwa dni po rozpoczęciu Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku, w środę 25 września, zostanie opublikowany najnowszy raport międzyrządowego zespołu ds. Zmiany klimatu (IPCC) o Oceanie i Kriosferze w zmieniającym się klimacie.
Źródło:
Podobne artykuły
- Zrównoważona moda. Your clothes in a circular economy
26 września o godzinie 19:00, Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprasza na debatę Zrównoważona moda. Your clothes in cicrular economy , która będzie miała miejsce w Faktycznym Domu Kultury, w Warszawie, przy ulicy Gałczyńskiego 12. W trakcie dyskusji prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie jakie działania powinniśmy podjąć my wszyscy, by branża tekstylna zmniejszyła swoje negatywne oddziaływanie na środowisko, a stała się bardziej proekologiczna.
Więcej
- Roślinność na, wokół i w budynku wielorodzinnym - debata online
30 września 2019 roku o godz. 11:00 zapraszamy na ostatnią debatę w ramach projektu Eko-lokator - edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami.
Więcej
- Miejsca pracy w Polsce po transformacie energetycznej
W tym dokumencie podsumowano prognozy dotyczące zatrudnienia w Polsce pochodzące z modelu Green House Think Tank (v2019a) wykonane na rzecz Green European Foundation. Prognozy te przedstawiliśmy podczas debaty: "Czy transofmracja energetyczna w Polsce oznacza bezrobocie?".
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności