- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
10 lat działań na rzecz pszczół i miliony zaangażowanych Polaków – raport „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” (21329)
2020-05-22Drukuj
W dniu obchodów ustanowionego przez ONZ Światowego Dnia Pszczół, ZT „Kruszwica” S.A. podsumowała 10 lat programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Jest to pionierska i zarazem najdłużej funkcjonująca inicjatywa CSR prowadzona w Polsce na rzecz ochrony pszczół oraz budowania świadomości społecznej na ich temat. W działania włączały się zarówno gminy, organizacje pozarządowe jak i osoby, którym los pszczół nie jest obojętny.
Raport na 10-lecie programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to podsumowanie działań realizowanych przez markę „Olej Kujawski”, na rzecz budowania świadomości Polaków o roli pszczół w środowisku, a także ich wpływie na życie człowieka. Dzięki tej inicjatywie tylko w 2019 roku zasadzono już 1 019 429 roślin przyjaznych pszczołom, czyli takich, które dają im pożywienie.
Pierwszym największym wyzwaniem dla budowanego od 2011 roku programu było zwiększenie świadomości społecznej na temat roli zapylaczy oraz ich zagrożeń. W swoich działaniach ZT „Kruszwica” S.A., produkująca oleje roślinne, podkreśla bliskie relacje pomiędzy przyrodą, a prowadzonym biznesem. Budowa kompleksowego programu podnoszącego świadomość znaczenia pszczół dla człowieka i zachęcającego do działań, które może podjąć każdy by wspomagać te pożyteczne owady, była naturalnym krokiem.
10 lat z myślą o pszczołach
W Polsce występuje około 470 gatunków pszczół, z czego najbardziej znanym jest pszczoła miodna, która jako jedyna znajduje się pod opieką pszczelarzy. W momencie startu programu zaczęliśmy właśnie od pszczoły miodnej, by najpierw budować świadomość wokół gatunku, który jest ludziom znany i kojarzony. Rozpoczynając program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” firma zdecydowała się na edukację i zachęcanie do realnych działań chroniących pszczoły.
„Już rok po rozpoczęciu programu i aktywności z nim związanych odnotowaliśmy wzrost świadomości społecznej roli i znaczenia pszczół w przyrodzie z 35% w 2011 r. do 65% w 2012 r. (odsetek Polaków, którzy wskazują pszczoły, jako gatunek, który trzeba chronić). To tylko dodało nam motywacji do działań i pewności, że idziemy w dobrym kierunku. Oprócz projektów o charakterze edukacyjnym rozpoczęliśmy także inicjatywy mające na celu aktywizowanie społeczności lokalnych do podejmowania działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia pszczół. Postawiliśmy na edukowanie lokalnych społeczności i wsparcie projektów naukowych, popularyzujących wiedzę o pszczołach. Podczas wieloletniej współpracy z partnerami wypracowaliśmy wiele dobrych praktyk i długofalowych relacji.” – mówi Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT „Kruszwica” S.A.
Dzięki działaniom osób zaangażowanych w Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” w ciągu ostatniej dekady w ochronę tych pożytecznych owadów zaangażowały się m.in. władze samorządowe, organizacje pozarządowe, placówki edukacyjne i wychowawcze, instytucje edukacji przyrodniczej, parki narodowe oraz krajobrazowe, a także muzea. Organizatorzy programu z radością obserwowali także liczne aktywności na rzecz pszczół podejmowane przez całe rodziny i osoby w każdym wieku od dzieci i młodzież, po ich rodziców, a nawet seniorów.
„Bardzo się cieszymy, że dekadę później, społeczna świadomość w temacie pszczół uległa poprawie, a zaangażowanie mieszkańców Polski i naszych partnerów instytucjonalnych przyniosło realne działania na rzecz tych pożytecznych owadów. To dzięki tej współpracy, na przestrzeni ostatnich lat nasza aktywność ewoluowała i docierała do coraz szerszego grona odbiorców.” – dodaje Agnieszka Jastrzębska.
Niewielki owad, ogromne znaczenie
Pszczoły możemy spotkać praktycznie wszędzie, zarówno w przestrzeni miejskiej jak i na łąkach, w lasach i górach. Choć są to raczej niewielkie owady, to rola jaką odgrywają w ekosystemie jest nieoceniona – świadczą niezwykle ważną usługę: zapylanie. Warto zaznaczyć, że oprócz najbardziej popularnego gatunku – pszczoły miodnej, wyróżniamy także inne, takie jak trzmiele, pszczolinki, murarki, obrostki czy makatki. One również zasługują na uwagę, gdyż każdy z gatunków odgrywa w przyrodzie znaczącą rolę. Kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego potrzebna jest różnorodność gatunkowa owadów zapylających.
„Pszczoły odwiedzają rośliny w poszukiwaniu pokarmu – pyłku i nektaru. Przy okazji, odwiedzając kolejne kwiaty danego gatunku, dokonują zapylania. Szacuje się, że w strefie klimatów umiarkowanych około 78% gatunków roślin jest zapylanych przez zwierzęta, przede wszystkim przez pszczoły. Korzystają na tym rośliny, które aby przetrwać, potrzebują wytworzyć nasiona i owoce. Z kolei z nasion i owoców korzystamy my – ludzie, jak i wiele innych gatunków zwierząt. Dlatego też mówimy, że zapylanie jest usługą ekosystemową, niezwykle istotną dla zachowania bioróżnorodności. Zarówno dla przetrwania i rozmnażania się roślin, jak i zwierząt, które się nimi odżywiają.” - mówi Katarzyna Dytrych, przyrodnik, ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Dlatego tak ważne jest wspieranie pszczół poprzez sadzenie roślin, które są dla nich bazą pokarmową. ZT „Kruszwica” S.A. od lat zachęca do sadzenia roślin przyjaznych pszczołom, aby włączyć się do wspólnych działań wystarczy posadzić rośliny a następnie zarejestrować je na stronie internetowej: www.pomagamypszczolom.pl.
Źródło: pomagamypszczolom.pl
Podobne artykuły
- Przyszłość temperaturowych nisz ludzkich
Przez tysiące lat ludzie koncentrowali się w zaskakująco wąskim podzbiorze dostępnych klimatów Ziemi, charakteryzujących się średnimi rocznymi temperaturami około ∼13 ° C. Ten rozkład prawdopodobnie odzwierciedla niszę temperaturową człowieka związaną z podstawowymi ograniczeniami.
Więcej
- Rybnik ogranicza koszenie i stawia na łąki kwietne
Samorząd Rybnika wobec suszy ogranicza koszenie trawników i obsiewa kolejne łąki kwietne. Jak deklaruje, stara się też wysadzać odporne rośliny i stosować technologie pomagające im w trakcie okresów braku wody.
Więcej
- Bydgoszcz ogranicza koszenie trawników
Z powodu suszy w Bydgoszczy wstrzymano koszenie terenów pozostających pod opieką miasta przez kolejne dwa tygodnie. Pierwsze koszenie miejskich traw odbędzie się na początku czerwca. Dzięki temu na miejskich trawnikach pojawiły się rośliny kwitnące, które przyciągają drogocenne owady zapylające.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności