- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nagrody Dobromira i Złoczyńcy Roku (15720)
2013-05-18Drukuj
Podczas zakończonego w ubiegły weekend Ekologicznego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, przyznano nagrody Dobromira i Złoczyńcy Roku 2013. Kto służy, a kto szkodzi polskiej ekologii?
Pozytywne wyróżnieni zostali prof. Piotr Skubała i dr Ryszard Kulik z Uniwersytetu Śląskiego za organizację w Katowicach inicjatyw edukacyjnych na rzecz ekologii, Marcin Popkiewicz (współtwórca projektu „Ziemia na rozdrożu", autor książki „Świat na rozdrożu") za jasne i przystępne przedstawienia wpływu obecnej gospodarki na równowagę ekologiczną świata oraz artystka Cecylia Malik za działalność proekologiczną.
Niechlubną nagrodę „Złoczyńcy Roku" otrzymali ex-aequo Ludwik Dorn (Solidarna Polska) za lobbowanie przeciwko pakietowi klimatycznemu oraz Ministerstwo Gospodarki za bezkrytyczne promowanie elektrowni atomowej w Polsce.
Ekologiczny Kongres Gospodarczy (EKG) został zorganizowany w dniach 11-12 maja br. pod hasłem „Stop brudnym miejscom pracy!". Wydarzenie poprzedziło Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany od kilku lat w Katowicach. Jednak, zdaniem organizatorów, EKG to nie „kontra", a dopełnienie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Celem ekologicznej konferencji jest bowiem zwrócenie uwagi na kwestie ekologiczne i społeczne, często pomijane przy rozmowach nt. przyszłości polskiej gospodarki.
Nagrody Dobromira i Złoczyńcy Roku zostały przyznane w oparciu o wyniki głosowania, w którym wzięło udział ok. 300 osób. Poniżej prezentujemy listę wszystkich nominowanych.
Kandydaci do tytułu „Dobromira Roku 2013" w dziedzinie ekologii:
Bartosz Spławski (działacz społeczny) – w kategorii „Ekologia, Ekonomia, Etyka" – za zainicjowanie działalność Śląskiej Kooperatywy Spożywczej – inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnej organicznej produkcji rolnej.
Cecylia Malik (artystka, performerka, aktywistka) – w kategorii „EkoArt" – za przekazywanie wartości ekologicznych językiem sztuki (projekty „365 DRZEW", „Modraszek Kolektyw", „6 Rzek", „Obrazy z Lasu Łęgowego" „Warkocze Białki").
Blog naukowy www.doskonaleszare.blox.pl – w kategorii „Ekomedia" – za wytrwałe i systematyczne propagowanie informacji na temat ekologii.
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja" – w kategorii „Edukacja dla ekologii" – za 25 lat działalności na rzecz ochrony środowiska i praw zwierząt, w tym liczne inicjatywy edukacyjne z zakresu ekologii.
Zdzisław Kuczma (obywatel Rybnika) – w kategorii „Społeczeństwo obywatelskie" – za pozwanie Rzeczypospolitej Polskiej z powodu notorycznego przekraczania norm na obecność pyłu zawieszonego w powietrzu w mieście Rybniku.
Jakub Król (skazany organizator protestu przeciw ACTA w Jastrzębiu Zdroju) – w kategorii „Społeczeństwo Obywatelskie" – za niezłomną obronę wolności zgromadzeń.
Prof. Piotr Skubała i dr Ryszard Kulik – w kategorii „Edukacja dla ekologii" – za organizację w Katowicach inicjatyw edukacyjnych na rzecz ekologii: Klubu Myśli Ekologicznej i cyklicznego Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi!".
Marcin Popkiewicz (fizyk, ekolog, przedsiębiorca) – w kategorii „Ekologia, Ekonomia, Etyka" – współtwórca projektu „Ziemia na rozdrożu", autor książki „Świat na rozdrożu"; za jasne i przystępne przedstawienie wpływu obecnej gospodarki na równowagę ekologiczną świata.
Serwis informacyjny www.poznajatom.org – w kategorii „Ekomedia" – za błyskotliwe wykorzystanie współczesnych mediów i przedstawienie zagrożeń wynikających z wdrażania energii jądrowej.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska – w kategorii „Społeczeństwo obywatelskie" – za działalność strażniczą na rzecz przestrzegania praw obywatelskich i demokracji obywatelskiej w Polsce.
Urząd Miasta Żory (nominacja grupowa) – w kategorii „Ekologia, Ekonomia, Etyka"
– za projekt „Skracamy dystans" zakładający wprowadzenie w mieście bezpłatnej komunikacji publicznej.
Kandydaci do tytułu "Złoczyńcy Roku 2013" w dziedzinie ekologii:
Poseł Ludwik Dorn (Solidarna Polska) – w kategorii „Najbardziej szkodliwa inicjatywa" – za zainicjowanie kampanii na rzecz brudnej energii „Stop pakietowi klimatycznemu".
Kamil Durczok (dziennikarz, prezenter) – w kategorii „Po nas choćby potop" – za przypięcie etykietki „ekoszachrajów" obywatelom blokującym ingerujące w ekosystem inwestycje narciarskie.
Krzysztof Hołowczyc (kierowca samochodowy) – w kategorii „Poszukiwacz kozłów ofiarnych" – za obwinianie przydrożnych alei o powodowanie wypadków drogowych i brak modernizacji polskich dróg.
Bronisław Komorowski (Prezydent RP) – w kategorii „Nieprzyjazne państwo" – za ograniczenia w ustawie o zgromadzeniach wprowadzone wystąpieniach ruchu AntyACTA.
Ministerstwo Gospodarki – w kategorii „Krótkowzroczna polityka energetyczna" – za bezkrytyczny lobbing oraz wydawanie publicznych pieniędzy na rzecz energetyki jądrowej i ograniczanie debaty o jej wadach.
ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.ekg.katowice.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności