więcej


Nadchodzą zmiany w NFOŚiGW (14704)

2012-08-22

Drukuj

W ostatnich dniach ogłoszono nabór na stanowisko nowego prezesa NFOŚiGW. Zdaniem ekologów nowe wybory mogą jednak wiązać się z ryzykiem. W wystosowanym w sierpniu br. liście do Zarządu NFOŚiGW organizacje pozarządowe doceniają pozytywne zmiany, jakie zaszły w kluczowej dla polskiej polityki ekologicznej instytucji i chwalą działania prowadzone pod przewodnictwem prezesa Rączki.

"Chciałbym zwrócić uwagę na to, że niektóre działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska cieszą się sporym poparciem/aprobatą organizacji ekologicznych, co nie jest zjawiskiem częstym. Poparcie wynika to z tego, że programy, za które chwalony jest Fundusz, są bardzo dobrze przygotowane (badania rynku, wypracowanie koncepcji z interesariuszami etc.) Warto pamiętać, że wypracowanie nowej formuły przygotowywania produktów jest niewątpliwą zasługą obecnego Zarządu, pod przewodnictwem Jana Rączki, jest zauważone przez środowiska i cieszy się ogromną popularnością. Z punktu widzenia polityki ekologicznej państwa naprawdę jest konieczne kontynuowanie tak przygotowanych działań. Nowe wybory są jednak związane z ryzykiem przywrócenia poprzednich praktyk, ponownego upolitycznienia Funduszu i zejścia z nowej, dobrej ścieżki rozwoju" – mówi Marek Zaborowski, członek zarządu Instytutu Ekonomii Środowiska.

Poniżej prezentujemy list do Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z 10 sierpnia br.:


"Gratulujemy Zarządowi oraz całemu Zespołowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odwagi, rozumienia potrzeby i determinacji w tworzeniu nowych narzędzi, skutecznie dekarbonizujących polską gospodarkę. Do grupy szczególnie ważnych instrumentów finansowych, wdrażanych przez Fundusz, należą program dofinansowania instalacji kolektorów słonecznych oraz przygotowywany właśnie program dofinansowywania do budowy budynków i mieszkań o zwiększonej efektywności energetycznej.

Program dofinansowania instalacji kolektorów słonecznych jest programem przełomowym w historii NFOŚiGW. Fundusz przygotował ogólnodostępny produkt promujący odnawialne źródła energii, który skutecznie buduje polski rynek kolektorów słonecznych, kreuje pozytywny wizerunek OZE ale również pozwala stosunkowo niewielkim kosztem kupować proporcjonalnie duży efekt ekologiczny. Co ważne, ten program dociera naprawdę wszędzie, w tym również na obszary wiejskie - bardzo trudne do współpracy ze względu na duże rozproszenie i stosunkowo niskie dochody. Fundusz stworzył nowoczesne narzędzie realizacji polityki państwa, widoczne, znane i zmieniające rzeczywistość.

Efektów powstającego właśnie programu dotacji do budownictwa o zwiększonej efektywności energetycznej nie można jeszcze ocenić, jednak jego wpływ na polski rynek budowlany może być podobny do wpływu jaki wywarł program promocji kolektorów na rynek ogrzewnictwa. Program dopłat będzie powszechnie dostępny dla wszystkich budujących mieszkania lub domy. Jeżeli Fundusz odniesie sukces, to może zmniejszyć zapotrzebowanie w nowobudowanych obiektach o 50-70%. To będzie rewolucja!!! Wraz z obniżeniem zapotrzebowania na ciepło uniknie się 50-70% emisji zanieczyszczeń. To bardzo skuteczna strategia dekarbonizacji, realizująca zapisy ważnej Dyrektywy o Efektywności Energetycznej. W przypadku sukcesu, ten program pozwoli Polsce na bezbolesne i szybkie dojście do wymaganego standardu budynku prawie zeroenergetycznego. Program, wsparty kampanią medialną, ma szansę zmienić stosunek Polaków do problematyki ochrony środowiska i dekarbonizacji polskiej gospodarki. Fundusz tworzy kolejne narzędzie polityki ekologicznej. Gratulujemy jeszcze raz wyobraźni, dalekowzroczności i odwagi".

Sygnatariusze:

• Marcin Stoczkiewicz, członek Zarządu Fundacji ClientEarth
• Szymon Liszka, prezes Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE)
• Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju
• Andrzej Kassenberg, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju
• Magdalena Dul-Komosińska, dyrektor Naczelny Zarządu Fundacji WWF Polska
• Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego "Eko-Unia"
• Zbigniew Michniowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cités"
• Andrzej Guła i Marek Zaborowski, prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Instytut Ekonomii Środowiska (IEŚ)
• Jerzy Żurawski, prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia "Poszanowanie Energii i Środowiska" (SAPE-POLSKA)
• Wojciech Szymalski, prezes Stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

 

źródło: Instytut Ekonomii Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej