więcej


Milion sadzonek zostanie rozdanych w całej Polsce (21115)

2020-01-10

Drukuj
galeria

W kwietniu w całej Polsce rozdanych zostanie ok. 1 mln sadzonek drzew, które będzie można posadzić np. na działce - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu

Prezydent podczas otwarcia konferencji "Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu" w Belwederze mówił, że roślinność, bioróżnorodność czy zwiększanie lesistości aktywnie wspierają walkę o lepszy klimat. Zwrócił uwagę, że oprócz pochłaniania CO2, rośliny przyczyniają się do ograniczenia szkodliwych pyłów w powietrzu.

Andrzej Duda wskazał, że obserwowane zmiany klimatyczne powodują m.in. pustynnienie terenów czy susze.

- Zadajemy sobie pytanie, jak skutecznie im przeciwdziałać, jak spowalniać te procesy - mówił.

Prezydent poinformował, że 24-25 kwietnia prowadzona będzie akcja sadzenia lasów "sadziMY". To wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP oraz Lasów Państwowych. W tych dniach rozdanych ma zostać ok. 1 mln sadzonek, które będzie można zasadzić np. w ogrodzie czy na działce - poinformował Duda.

Prezydent przypomniał, że w Polsce Lasy Państwowe rocznie sadzą 500 mln drzew.

W kwietniu 2019 roku Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurował akcję "sadziMY" w leśnictwie Jakubowo nadleśnictwa Rytel, które nawiedził w 2017 roku "huragan 100-lecia". Wówczas wiatr połamał i wywrócił miliony drzew na około 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Apogeum nawałnic miało miejsce w nadleśnictwie Rytel, między Czerskiem a Chojnicami. Ucierpiały 2/3 powierzchni nadleśnictwa. W obozie harcerskim koło miejscowości Suszek zginęły tragicznie dwie harcerki.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej