więcej


Memorandum Koalicji Klimatycznej dla działań Polski podczas Prezydencji w UE w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej (12673)

2011-05-25

Drukuj
Memorandum Koalicji Klimatycznej dla działań Polski podczas Prezydencji w UE w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej
dodano: 2011-05-25
W lipcu br. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej i przez najbliższe 6 miesięcy będzie odpowiedzialna za koordynację wielu kluczowych zadań unijnej administracji. Część z nich będzie dotyczyła kwestii związanych z ochroną klimatu i energetyką. Koalicja Klimatyczna z uwagą obserwuje przygotowania rządu do prezydencji i na podstawie już zaprezentowanych planów oraz dostępnych informacji dotyczących harmonogramu prac Rady UE przygotowała „Memorandum do prezydencji Polski w UE”. 
W stanowisku Koalicji znalazły się między innymi postulaty dotyczące:
 
1. Zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Unii poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej. W ocenie Koalicji taki kierunek działania będzie korzystniejszy niż skupianie się jedynie na dywersyfikacji zewnętrznych źródeł surowców energetycznych i zabezpieczaniu stabilności dostaw.
2. Zapewnienia, że fundusze unijne po roku 2013 będą wspierać budowę efektywnej gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii. – Można to osiągnąć poprzez stworzenie monitoringu, który blokowałby realizację projektów sprzecznych z takim kierunkiem rozwoju. Niezbędne jest też przeznaczenie środków na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, badania i edukację.
3. Doprowadzenie do decyzji o podniesieniu celu redukcji emisji UE z 20% do 30% do roku 2020. Taka decyzja w dłuższej perspektywie przyniosłaby Polsce korzyści związane m.in. ze zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego i innowacyjności gospodarki oraz poprawą zdrowia i życia obywateli.
4. Przyjęcia wiążącego celu 20% oszczędności energii do roku 2020. – Dzięki temu powstałoby wiele nowych miejsc pracy, dla obywateli oznaczałoby to zmniejszenie się wysokości rachunków za energię, a dla całej UE zmniejszenie zależności od importu paliw kopalnych. Jest to także najtańszy sposób na osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
5. Przyjęcia przez Unię ambitnego stanowiska negocjacyjnego na Konferencję Klimatyczną COP17 w Durbanie. – UE musi w jednoznaczny sposób opowiedzieć się za kontynuacją Protokołu z Kioto po roku 2012 i zapewnić jego spójność środowiskową – rozwiązać problemy nadwyżki przyznanych jednostek emisji (AAUs) oraz niespójności zasad rozliczania emisji z użytkowania gruntów i zmian użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF).

"Mam nadzieję, że rząd zaskoczy nas bezstronnością oraz ambitnym spojrzeniem na politykę klimatyczno-energetyczną Unii" – mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. "Moment jest kluczowy: negocjacje nad nowym porozumieniem klimatycznym, ustalanie ram finansowych budżetu unijnego i dyskusje nad celami wewnętrznymi UE to tylko najważniejsze cele drugiego półrocza 2011… nasz kraj powinien skorzystać z okazji, by wykazać się dojrzałością polityczną i wesprzeć rozwój Unii w kierunku innowacyjnej, niskowęglowej gospodarki. Wszyscy na tym skorzystamy". 

Zobacz: Memorandum Koalicji Klimatycznej dla działań Polski podczas Prezydencji w UE w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej


źródło: Koalicja Klimatyczna
www.koalicjaklimatyczna.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej