więcej


Komentarz Greenpeace do deklaracji Premiera Tuska odnośnie wsparcia rozbudowy elektrowni Opole (15806)

2013-06-08

Drukuj

Komentarz Greenpeace w związku z przytaczanymi 6 czerwca br. słowami premiera Donalda Tuska na temat tego, że „rząd znajdzie środki i sposoby" żeby zrealizować projekt rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu, zaniechany przez koncern energetyczny PGE z powodów ekonomicznych.

„Działania premiera Tuska w kwestii energetyki wydają się być coraz bardziej chaotyczne i oderwane od rzeczywistości. Po jego słowach akcje spółki spadły o niemal 5%. Rząd nie może działać wbrew interesom obywateli. Greenpeace opublikował dziś raport „Węgiel Zabija", z którego wynika, że jeśli nowy blok elektrowni w Opolu powstanie, to w związku z zanieczyszczeniami powietrza, będzie powodował 65 przedwczesnych zgonów rocznie, co oznacza około 2600 zgonów w ciągu 40 lat działalności nowego bloku. Premier Donald Tusk, zamiast wspierać energetykę opartą na węglu, powinien skupić się na przyjęciu, spóźnionej już o dwa lata, ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dalsze inwestowanie w węgiel to ślepa uliczka dla polskiej gospodarki i zdrowia nas wszystkich" – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Klimat i Energia Greenpeace Polska.

Greenpeace przygotował również interaktywną mapę Polski, na której można znaleźć wszystkie największe instalacje spalające węgiel a także najnowsze oraz planowane projekty. Za jej pomocą można wyszukać konkretną elektrownię i dowiedzieć się o ilości zanieczyszczeń, a także o liczbie przedwczesnych zgonów, utraconych dni pracy i napadów astmy, które powodowane są przez jej działanie. Strona dostępna jest pod adresem greenpeace.pl/wegiel_zabija.

Raport jest do pobrania na stronie:

 

źródło: Greenpeace

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej