więcej


KE o finansowaniu polityki klimatycznej w krajach rozwijających po 2012 roku (9086)

2011-04-28

Drukuj
Na początku kwietnia br. Komisja Europejska wydała roboczy dokument „Zwiększanie finansowania międzynarodowej polityki klimatycznej po roku 2012”. Stwierdza w nim, że przekazywanie krajom rozwijającym się pomocy w wysokości 100 mld dolarów rocznie począwszy od 2020 roku będzie trudne, ale wykonalne przy odpowiednim wykorzystaniu środków publicznych i prywatnych, pochodzących z rynków emisji CO2 oraz z banków rozwoju. 
Connie Hedegaard, komisarz ds. zmian klimatu, powiedziała: „Unia Europejska jest już na dobrej drodze w sprawie finansowania polityki klimatycznej w latach 2010-2012. Myślimy także o sprawiedliwym udziale w finansowaniu w dłuższej perspektywie. Zarówno prywatne, jak i publiczne źródła finansowania w UE i innych krajach rozwiniętych są niezbędne dla wspierania działań na rzecz ograniczenia emisji i dostosowania się do zmian klimatu w krajach rozwijających się”.

Same środki publiczne nie wystarczą, by zapewnić odpowiednie finansowanie działań służących ograniczanie emisji i adaptacji do zmian klimatu. Rynek emisji dwutlenku węgla może zapewnić istotny finansowy wkład, ale musi być przy tym udoskonalony istniejący mechanizm czystego rozwoju (CDM), wprowadzone muszą być także sektorowe rynki CO2. W dokumencie podkreśla się również potrzebę większej spójności w finansowaniu polityki klimatycznej w krajach rozwijających się i pomocy rozwojowej.

„Wiele rozwiniętych gospodarek będzie narażonych na poważne ograniczenia budżetowe w kolejnych latach. Dlatego finanse na adaptację i mitygację nie mogą być wypłacane jedynie ze środków publicznych. Musimy też oprzeć się na innowacyjnych źródłach finansowania, w szczególności na sektorze prywatnym i rynkach emisji. Powinniśmy zrobić dobry użytek z innowacyjnych mechanizmów finansowania i ściśle współpracować z bankami rozwoju” – skomentował Olli Rehn, komisarz ds. gospodarczych i walutowych.

Dokument analizuje również co zrobić, aby fundusze uzyskane i przekazane do krajów rozwijających się mogły być wykorzystywane racjonalnie i jak najbardziej efektywnie. Przewiduje się ścisłą koordynację działań, adekwatny podział obciążeń między kraje rozwinięte oraz mechanizm oceny, raportowania i weryfikacji przepływów finansowych (MRV).

Raport „Scaling up international climate finance after 2012” (w jęz. ang.) dostępny jest pod linkiem ec.europa.eu/economy_finance/articles/financial_operations/pdf/sec_2011_487_final_en.pdf


Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej