więcej


Katastrofa ekologiczna w delcie rzeki Niger (11871)

2010-07-24

Drukuj
Na tle katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej świat równie dużo uwagi powinien poświęcić na analogiczną sytuację, jaka od 50 lat ma miejsce w delcie rzeki Niger stwierdza międzynarodowa organizacja Przyjaciele Ziemi w opublikowanym w Rzymie raporcie. 
Dokument wskazuje, że w ciągu pół wieku 606 szybów naftowych, czynnych w Nigerii, wypompowało do pobliskich zbiorników wodnych i lasów 1,5 miliona ton ropy naftowej.

Ponadto przeszło 24 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, jako "produktu ubocznego", co roku spalano w postaci gigantycznych pochodni. W konsekwencji w tym regionie emitowano do atmosfery około 50 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Łączna roczna wielkość emisji wynosi 280 milionów ton.

Zdaniem autorów raportu taka sytuacja w Afryce Zachodniej ma też określone skutki społeczne, a także negatywnie odbija się na zdrowiu miejscowej ludności. M.in. w strefie delty rzeki Niger znacznie zmniejszyła się średnia długość życia do 41 roku w porównaniu z 48 latami w skali kraju. 

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej