- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Maski smogowe zamiast oscypków. W Zakopanem ruszył sezon smogowy (18012)
Marek Józefiak2014-12-22
Drukuj
Nie tylko mieszkańcy Krakowa i Wrocławia mają swoje alarmy smogowe – do tego grona dołączyli niedawno mieszkańcy Podhala. W niedzielę 12 grudnia aktywiści Podhalańskiego Alarmu Smogowego otworzyli w Zakopanem sezon smogowy.
Podhalański Alarm Smogowy – na wzór otwarcia sezonu narciarskiego – zorganizował swój happening pod tytułem „Otwarcie sezonu smogowego”, a zamiast oscypków oferował spacerującym po Krupówkach przechodniom... maski przeciwpyłowe.
Smog niszczy nie tylko wizerunek Zakopanego
– Przez happening chcieliśmy zwrócić uwagę na w istocie śmiertelnie poważny problem zakopiańskiego smogu – mówi Piotr Manowiecki z Podhalańskiego Alarmu Smogowego. Fatalna jakość powietrza to nie tylko katastrofa dla wizerunku zimowej stolicy Polski, ale przede zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i turystów. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza prawie codziennie przekracza tu dopuszczalne normy, czasem nawet o 400% – dodaje Manowiecki.
O problemie zakopiańskiego smogu mówi się od lat, ale mimo znacznych postępów w rozwoju sieci geotermalnej oraz gazowniczej, do których w sumie podłączonych jest ponad 60% mieszkań zakopiańczyków, problem powraca każdej jesieni. I tak, przez około trzy miesiące w roku, zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem przekracza wszelkie normy.
Największym problemem są stężenia toksycznego pyłu zawieszonego i rakotwórczego benzo(a)pirenu. Zanieczyszczenia te wynikają głównie ze spalania w domowych piecach węgla, drewna oraz odpadów.
Zakopiańczyk – bierny palacz
– Można powiedzieć, że oddychając tym powietrzem biernie palimy; w rok „wypalamy” w ten sposób prawie trzy i pół tysiąca papierosów, czyli pół paczki dziennie – mówi Magdalena Piłat z Podhalańskiego Alarmu Smogowego, mieszkanka Zakopanego.
Autorem powyższych szacunków, dotyczących porcji benzo(a)pirenu zawartej w zakopiańskim powietrzu, jest Krakowski Alarm Smogowy. Zanieczyszczone powietrze jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci, zwłaszcza w fazie prenatalnej – grozi zahamowaniem rozwoju fizycznego i psychicznego płodu oraz przedwczesnym porodem. Kolejną grupą podwyższonego ryzyka są osoby starsze, u których smog potęguje istniejące problemy układu oddechowego i naczyniowego. Eksperci szacują, że oddychanie brudnym powietrzem jest przyczyną co dziesiątego zgonu w naszym kraju.
Apel do nowych władz miasta
Zdaniem aktywistów Podhalańskiego Alarmu Smogowego, Zakopane – jako zimowa stolica Polski – powinno przodować w walce o czyste powietrze. Stąd wystosowali do nowych władz miasta petycję, w której apelują o podjęcie walki ze smogiem w sposób systemowy. Proponują m.in. poszukiwanie dofinansowań na wymianę kotłów, wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, zakaz palenia paliwem najgorszej jakości i dofinansowanie termomodernizacji domów.
– Kraków, Oświęcim czy Wadowice otrzymały w tym roku dotację z programu Kawka na walkę ze smogiem. Zakopane przegapiło tę szansę i taka sytuacja nie ma prawa się powtórzyć. Czyste powietrze musi być jednym z priorytetów nowych władz – podkreśla Piotr Manowiecki.
Petycję mieszkańców i miłośników Zakopanego do władz miasta można znaleźć na stronie internetowej www.podhalanskialarmsmogowy.pl. Po zakończeniu sezonu grzewczego zostanie ona przekazana wraz z podpisami burmistrzowi i radzie miasta.
Podobne artykuły
- Szczecin: 27 mln zł dotacji z Kawki na walkę z niską emisją
Szczecin otrzyma blisko 27 mln zł dotacji na walkę z niską emisją w ramach drugiej edycji programu Kawka. Dzięki temu zlikwidowanych zostanie ponad 1300 pieców kaflowych, a 49 budynków zostanie poddanych kompleksowej termomodernizacji – poinformował tamtejszy urząd miasta.
Więcej
- Termomodernizacja nie(d)oceniona. Możemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, zużywając mniej paliw
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do roku 2035 gospodarka światowa wykorzysta jedynie 1/3 możliwości, jakie daje efektywność energetyczna. Dlaczego tak mało, skoro jest to opłacalne i przynosi dodatkowe korzyści?
Więcej
- Taryfy stałe gwarancją tańszego i stabilnego rozwoju energetyki rozproszonej
Podstawą energetyki prosumenckiej muszą być taryfy gwarantowane. Tylko takie rozwiązanie zapewni dostęp do systemu wsparcia szerokiemu gronu zainteresowanych (czyli nie tylko bogatych) oraz obniży ceny instalacji.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności