więcej


Inicjatywy lokalne

Zakład produkcji paliwa alternatywnego (12837)

2011-07-31

Drukuj

W Dąbrowie Górniczej powstał zakład produkcji paliwa alternatywnego, w którym ze 140 tysięcy ton odpadów komunalnych powstawać będzie rocznie około 40 tysięcy ton wysokokalorycznego paliwa alternatywnego i 60 tysięcy ton frakcji biologicznej. 

Zakład produkcji paliwa alternatywnego – inwestycja firmy REMONDIS – został wybudowany na terenie byłych Zakładów Chemicznych „Strem" w Strzemieszycach Wielkich – dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Wysokość inwestycji to ponad 16 mln złotych, z czego 70% to środki pozyskane z preferencyjnego kredytu udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy obsłudze nowej instalacji w Dąbrowie zatrudnienie znalazło 30 osób.

Do zakładu produkcji paliwa alternatywnego w Dąbrowie Górniczej będą trafiać głównie odpady pochodzące z gospodarstw domowych z terenu kilku śląskich miast: Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Katowic, a nawet Pszczyny. Do tej pory były one składowane na wysypiskach. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom sortowania odpadów wydzielana jest tzw. frakcja kaloryczna, która poddawana jest odpowiedniemu, dwustopniowemu rozdrobnieniu i oczyszczeniu z surowców wtórnych nadających się do recyklingu. Po ostatecznym rozdrobnieniu powstaje kaloryczne paliwo w postaci płatków, które jest podsuszane i następnie transportowane do cementowni.

Zakład ma moc przerobową rzędu 140 tysięcy ton rocznie – dzięki temu można w nim produkować 40 tysięcy ton paliwa oraz odzyskiwać 2 tysiące ton metali. Instalacja ma konstrukcję modułową – oznacza to, że w poprzez dodanie kolejnych elementów możliwe jest zwiększenie jej zdolności produkcyjnych.

źródło: Komunalny.pl
www.komunalny.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej