więcej


Inicjatywy lokalne

Wybrano polskie ECO-MIASTA (17848)

2014-11-09

Drukuj
galeria

Lublin, Stare Miasto - Brama Krakowska i Plac Łokietka, fot. wikipedia, CC BY-SA 3.0

6 polskich miast zostało laureatami drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014. Lublin, Malbork, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków i Puławy najefektywniej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

Lublin i Malbork zwyciężyły w kategorii mobilność zrównoważona, Gdańsk i Nowy Dwór Mazowiecki w kategorii efektywność energetyczna budynków, natomiast Kraków i Puławy zostały nagrodzone w dziedzinie gospodarki odpadami.

Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Wszystkie projekty, które samorządy zgłosiły do tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO prowadzą do modernizacji otoczenia i poprawy warunków życia mieszkańców miast, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na to, że staną się oni wzorem do naśladowania dla innych polskich miast. Z pewnością bowiem na to zasługują – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

Najwięcej miast pretendowało do zwycięstwa w kategorii gospodarka odpadami – ich liczba wyniosła 16, w kategorii efektywność energetyczna budynków zgłosiło się 8 miast, natomiast o tytuł eco-miasta w kategorii mobilność zrównoważona rywalizowało 7 miast. Jury konkursu ECO-MIASTO oceniło zgłoszenia, uwzględniając podział miast ze względu na liczbę mieszkańców – poniżej 100 000 i powyżej 100 000.

Mobilność zrównoważona

Lublin i Malbork zwyciężyły za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności zrównoważonej. W Lublinie duży udział w transporcie publicznym mają trolejbusy. Samorządowcy zapewniają, że w 2015 roku w mieście będzie łącznie blisko 60 km trakcji trolejbusowej. Lublin planuje także inwestycje w pojazdy hybrydowe i pojazdy elektryczne. W Malborku natomiast wdrażane są systemy P+R (park and ride) oraz B+R (bike and ride), a także projekt ELMOS, który promuje wprowadzenie elektrycznej mobilności jako środka transportu w miastach o małej i średniej wielkości.

Zwycięzcy, poza prestiżowymi statuetkami i publicznym uznaniem dla prowadzonych działań, otrzymają nagrodę ufundowaną przez firmę Renault – samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca. Dodatkowo w kategorii mobilność zrównoważona wyróżnienia otrzymały Gdynia i Kraków. Kraków między innymi rozwija infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, tworząc stacje ładowania dla takich pojazdów. Gdynia natomiast planuje wprowadzić zniżki za parkowanie dla posiadaczy elektrycznych samochodów.

Efektywność energetyczna budynków

W kategorii efektywność energetyczna budynków laureatami zostały Gdańsk i Nowy Dwór Mazowiecki. Zdaniem jury Gdańsk wykazał się szczególnym zaangażowaniem w renowację starszych budynków miejskich oraz zainwestował w nowe, efektywne energetycznie obiekty, takie jak np. Europejskie Centrum Solidarności ogrzewane za pomocą pomp ciepła. Nowy Dwór Mazowiecki sfinansował natomiast budowę nowoczesnej hali sportowej, a także wspierał prywatnych właścicieli domów. Jury przyznało także wyróżnienia, otrzymały je Bydgoszcz, Kraków i Zabrze.

Zwycięzcy w tej kategorii otrzymali statuetki oraz nagrody dodatkowe ufundowane przez firmy Saint-Gobain i Schneider Electric. Dla 2 przedstawicieli tych miast firma Saint-Gobain ufunduje dwudniową wizytę w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu. Ponadto firma Schneider Electric wręczyła nagrodę Miastu Gdańsk, zwycięzcy w kategorii z liczbą mieszkańców powyżej 100 000. Dla szkoły wybranej przez laureata firma przygotuje projekt systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem oraz wyposaży obiekt w urządzenia tego systemu. Dodatkowo po modernizacji budynku i wykonaniu instalacji tego systemu przez szkołę, Schneider Electric zapewni wsparcie inżynierskie potrzebne do prawidłowego jego uruchomienia.

Gospodarka odpadami

Kraków i Puławy – zwycięskie miasta w kategorii gospodarka odpadami – wprowadzają kompleksowe rozwiązania w tym segmencie zrównoważonego rozwoju. Kraków dzieli się doświadczeniem z innymi gminami w zakresie budowy i funkcjonowania jednego z pierwszych w Polsce punktów selektywnej zbiórki odpadów (Lamusownia), a Puławy podejmują działania edukacyjne oraz intensywnie starają się pozyskiwać środki unijne na rzecz gospodarki odpadami. Miast, które otrzymały wyróżnienie w tej kategorii jest aż 5 i są to: Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Toruń i Wołomin.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej