więcej


Inicjatywy lokalne

„Woda jest przyszłością” – wystawa artystyczno-edukacyjna na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. (21919)

2021-06-25

Drukuj
galeria

Źródło: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie

Zbliża się sezon wakacyjny, a więc czas na orzeźwiający temat. Woda! Dla jednych dobro luksusowe, dla drugich chleb powszedni. Łatwo zapominamy, jak cenny jest to zasób.... i jak ograniczony. Zapraszamy na wystawę „Woda jest przyszłością”, którą od 28 czerwca można będzie oglądać na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Wystawa ma na celu poddać refleksji nasze codzienne nawyki a także odpowiedzieć na pytania związane ze zużyciem wody.

Czy wiesz, że około 2,1 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu swojego zamieszkania? Temat zużycia wody nie należy do prostych, tym bardziej kiedy żyjemy w kraju, gdzie jeszcze nie odczuwamy tak drastycznie jej niedoboru. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to zasób, który się wyczerpuje.

Czy zastanawiasz się nad tym, że za każdym wytworzonym produktem stoi określony koszt środowiskowy? Do wyprodukowania 1 kg wołowiny zużywa się aż 15 000 litrów wody, nowej pary jeansów 8 000 litrów wody, a samochodu ok 400 000 litrów.

Wodę zużywamy w sposób bezpośredni, wykonując codzienne czynności takie jak: pranie, gotowanie, mycie naczyń itp. Natomiast w sposób pośredni przyczyniamy się do zużycia kupując różnego rodzaju produkty. Aby zachęcić do zmiany codziennych nawyków Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie stworzyła wystawę, dzięki której będzie można dowiedzieć się więcej o tym:

  • Czym jest niewidzialny ślad wodny?
  • Co oznacza bezpośrednie i pośrednie zużycie wody?
  • Ile litrów wody pochłania wyprodukowanie określonych artykułów?
  • Jak ograniczyć zużycie wody w życiu codziennym?

Wystawę można będzie oglądać przez miesiąc, od 29 czerwca, na Bulwarach Wiślanych, w okolicach Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą.

Dodatkowo 17 lipca 2021 (tj. sobota) dla odwiedzających wystawę, będzie okazja ku temu, by za pomocą własnej energii „wyprodukować” pyszny, orzeźwiający napój. „Blender Bike” to niesamowite połączenie tworzenia pysznych koktajli owocowo-warzywnych z rowerową zabawą. Będzie także sposobność do zagrania w grę edukacyjno-ekologiczną, którą poprowadzi Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. Do wygrania super nagrody (butelki na wodę, woskowijki, woreczki zero waste).

Źródło: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej