więcej


Inicjatywy lokalne

Wakacje? Kierunek Agroturystyka (21241)

Sylwia Szaniawska
2020-03-04

Drukuj
galeria

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się wypoczynki na łonie natury. Powstaje coraz więcej gospodarstw agroturystycznych, dzięki którym możemy w ciekawy i przyjemny sposób odnaleźć się w innej rzeczywistości. Dlaczego warto odwiedzać takie miejsca i jak wpływa na nasz organizm otaczająca nas natura?

Przebywanie na łonie natury ma zbawczy wpływ na samopoczucie człowieka. Obcowanie z naturą przynosi nam wewnętrzną satysfakcję, wraz z którą idzie ruch, szczególnie potrzebny osobom przebywającym na co dzień w aglomeracjach miejskich. Wyjazd poza miasto na weekend, czy nawet na urlop pozwoli naładować wewnętrzne baterie, da siłę do walki ze stresującą i przytłaczającą rzeczywistością. Pomogą w tym zdrowe i zbilansowane posiłki oferowane przez ośrodki wypoczynkowe posiadające w swej ofercie menu z regionalnymi potrawami. A może by tak zacząć urlop od porannego treningu w plenerze? Biegnąc wyznaczonymi ścieżkami możemy oglądać budzące się do życia ptaki, słuchać ich śpiewu, czy wypatrywać między gałązkami drzew wschodzące słońce.

W ciągu dnia możemy udać się na wycieczkę rowerową czy to z towarzyszącą nam rodziną, partnerem albo i w pojedynkę. Wstępnie można wtedy poznać regionalną kulturę, czy historię jaka miała tutaj miejsce dzięki m.in. przydrożnym pomnikom. Kilka czy kilkanaście kilometrów na rowerze to też dobry sposób na rozruszanie mięśni. Po wycieczce rowerowej warto udać się nad najbliższa rzekę, ponieważ w takich miejscach natura ukazuje nam się w całym swoim majestacie. Jeżeli jest to możliwe warto skorzystać z atrakcji jaką jest spływ kajakiem. Dobra zabawa, ruch i odpoczynek dla ducha zawarte w jednej czynności. Z perspektywy rzeki o wiele lepiej widać życie gromadzące się wokół niej, przychodzące tam zwierzęta oraz otaczające ją rośliny. Po takiej dawce adrenaliny i wysiłku warto wrócić na pyszny, ciepły obiad oferowany przez ośrodek. Po obiedzie, rzecz jasna, należy odpocząć, i warto to zrobić na zewnątrz. Rozłożyć  koc, w cieniu, na trawie i uciąć sobie krótką drzemkę i po prostu się zrelaksować. Popołudniem, jak i wieczorem, także warto korzystać z atrakcji jakie zapewnia nam otaczająca natura. Ognisko, grill pod rozgwieżdżonym niebem, w dobrym towarzystwie, a do tego smaczne regionalne potrawy - czyż nie tak wygląda właśnie raj? Dodatkowo w tle słychać kojące dźwięki gitary, pozwalające się jeszcze lepiej odprężyć. I tak oto prezentuje się jeden z przepisów na dzień idealny, który pozwoli nam wyzbyć się całego stresu wewnętrznego.

Kolejną ciekawą atrakcją, która pozwoli nam aktywnie spędzić czas jest jazda konno. Udając się w trasę po lasach i łąkach, a może i górach, możemy spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, dojrzeć rzeczy, które zwykle nie są uchwytne dla naszego oka. Krajobrazy na wyciągnięcie ręki pozwalają się wyciszyć i odprężyć. Nie należy tego jednak mylić z nudą, gdyż takim przygodom towarzyszy wiele gwaru i zabawy, a dodatkowo osoba oprowadzająca z chęcią zapozna nas z ciekawostkami na temat miejsc, przez które przejeżdżamy.

Otaczające nas widoki składają się ze zróżnicowanej i charakterystycznej dla danego miejsca flory i fauny, o których należy pamiętać. W dobie rozwoju i coraz większej popularyzacji upraw monokulturowych warto zwrócić uwagę na dziewiczą, nieokiełznaną stronę świata. Niespotykana w miastach, daje nam swoją obecnością chwilę do zastanowienia, że to właśnie dzięki niej możemy odetchnąć i uciec na chwile od „betonowej rzeczywistości”. Niespotykane, rzadkie malownicze rośliny pokazują jak przyroda potrafi być fascynująca, funkcjonalna, a zarazem piękna. Mówiąc zwięźlej, planując urlop, czy wolny weekend pamiętajmy właśnie o takich miejscach, o tym, żeby ten czas był dla nas faktycznie odpoczynkiem.

Proporcjonalnie w stosunku do zainteresowania wypoczynkiem na tzw. świeżym powietrzu rośnie liczba gospodarstw agroturystycznych, a co za tym idzie atrakcji jakie mają nam do zaoferowania. W takich miejscach każdy znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich, w regionie, który faktycznie nas zainteresuje. Wybierając miejsce wypoczynku zwróćmy uwagę, żeby było w stanie przygotować nas i naładować nam baterie na najbliższy czas.

 

Artykuł jest częścią projektu: „Agroturystyka w sieci natury” nr POIS.02.04.00-00-0083/16 dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 2.4 „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska w tym adaptacja do zmian klimatu” na podstawie Umowy o dofinansowanie nr POIS.02.04.00-00-0083/16-00.


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej