więcej


Inicjatywy lokalne

W Niemczech powstała obywatelska farma solarna (13218)

2011-09-18

Drukuj

W niemieckim Sukow powstała ogromna farma fotowoltaiczna, w której udziały mogą kupić mieszkańcy miasta. Na jakich zasadach funkcjonuje obywatelska farma solarna – "Citizen Solar Power Plant"?

Projekt o nazwie "Citizen Solar Power Plant" to owoc wspólnej inicjatywy mieszkańców znajdującego się w północno-wschodnich Niemczech miasta Sukow. Farma słoneczna, która ma zostać uruchomiona jeszcze we wrześniu br., składa się z 48 tysięcy modułów fotowoltaicznych, które zostały zaintalowane na powierzchni 31 hektarów.

Farma słoneczna, do której moduły PV dostarczyła firma IBC Solar, ma produkować rocznie 10,5 GWh energii elektrycznej, co powinno zaspokoić zapotrzebowanie na prąd generowane przez 3,6 tysiąca gospodarstw domowych.

W celu powierzenia mieszkańcom udziałów w farmie słonecznej IBC Solar stworzyła specjalny fundusz. Każdy zainteresowany wykupieniem udziałów będzie mógł wpłacić na jego konto kwotę minimum 5 tys. €.

W landzie Maklemburgia-Pomorze Przednie, w którym znajduje się Sukow, IBC Solar wybudował już trzy farmy fotowoltaiczne. "Citizen Solar Power Plant" jest jednak pierwszym tego rodzaju "obywatelskim" projektem w Niemczech.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej