więcej


Inicjatywy lokalne

W Łodzi powstanie muzeum "pełne energii" (14291)

2012-05-27

Drukuj

Muzeum, w którym będzie można zapoznać się z procesem wytwarzania energii elektrycznej oraz z towarzyszącymi mu zjawiskami chemicznymi i fizycznymi powstanie w Łodzi. Zlokalizowane zostanie w jednym z rewitalizowanych budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1.

We wtorek, 24 kwietnia br. umowę w tej sprawie podpisały Politechnika Łódzka i spółka EC1 Łódź-Miasto Kultury. Tuż po jej podpisaniu prof. Sławomir Wiak z Politechniki Łódzkiej zwrócił uwagę, że nowe muzeum "to przedsięwzięcie żywe i interaktywne, skierowane przede wszystkim do młodego pokolenia".

W nowym muzeum ma powstać interaktywna ekspozycja, której głównym elementem będzie skansen przemysłowy i ścieżka dydaktyczna "Przetwarzanie energii" przygotowana przez Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

W pomieszczeniach dawnej kotłowni, maszynowni, sterowni i chłodni będzie można zapoznać się z procesami wytwarzania energii elektrycznej. Powstanie nowy budynek z wieżą widokową. W nim podwieszone zostanie wahadło Foucault (wahadło, które ma możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej) o długości liny ponad 30 m. Ścieżka kończyć się będzie w pomieszczeniu sterowni. Tam będzie można wziąć udział w grze strategicznej polegającej na zarządzaniu systemem dystrybucji energii.

W muzeum odbywać się też będą prezentacje multimedialne.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC-1 to jeden z elementów tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca kolejowego.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej