więcej


Inicjatywy lokalne

W Katowicach i Warszawie powstaną nowe ekologiczne budynki (13035)

2011-08-21

Drukuj

Budynek mieszkalny w stolicy i Euro Centrum w Katowicach to dwa projekty, które zwiększą liczbę energooszczędnych budowli w Polsce.

Katowice już dawno odeszły od stereotypu miasta przemysłowego. Teraz, jak wiele polskich metropolii, starają się zbudować ekologiczny wizerunek. Na dowód tego, postanowiły stworzyć "pasywny" budynek. Jego energochłonność nie będzie większa niż 12% z tego, co zużywają tradycyjne budynki. Przedstawiciele katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum i firmy budowlanej Budus podpisali już umowę na realizację projektu.

Budynek Centrum będzie wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Będą one odpowiedzialne za produkcję energii elektrycznej, ale także za ogrzewanie wody. Cały system będzie dodatkowo wyposażony w rekuperację, czyli wentylację z możliwością odzysku ciepła. Natomiast okna i żaluzje będą zapewniały wysoką izolację.

Budowa ekologicznego budynku w Katowicach to część projektu "Utworzenie parku naukowo-technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł".

Przyszli najemcy będą mieli do swojej dyspozycji 6 tys. m2 powierzchni administracyjno-biurowej, hal do badań ze specjalistycznym sprzętem oraz sal konferencyjnych. Euro-Centrum chce zapewnić rabat najemcom, którzy zajmować się będą sektorem technologii energooszczędnych.

Kolejną eko inwestycją, tym razem zlokalizowaną w stolicy Polski, jest budynek mieszkalny, który zamierza wybudować Layetana Developments Polska. Przyszłe osiedle sPlace-smart living na Żoliborzu ma być gotowe do połowy 2013 roku. To, co zamierza wykorzystać deweloper w swoim projekcie, to dodatkowa izolacja oszczędzająca ciepło i energię, przyłącze ciepłej wody do pralek i zmywarek, gniazdko elektryczne do ładowania aut hybrydowych na każdym miejscu parkingowym, możliwość umycia samochodu na podziemnym parkingu, jeden klucz otwierający drzwi do mieszkania i inne części nieruchomości, czy też centralny wyłącznik światła w każdym z mieszkań. Cała inwestycja ma stanąć na gruncie o wielkości 3,3 ha. Wpierw powstanie jeden budynek z 66 apartamentami o metrażach od 24-173 m2. Ceny mieszkań będą kształtować się na poziomie 9,4-12,8 tys. za m2, natomiast sLofty, które będą dwupoziomowe będą w cenie 14,4-16,1 tys. zł za m2.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej