więcej


Inicjatywy lokalne

W Afryce stawiają na odnawialne źródła energii (13617)

2012-01-08

Drukuj

U.S._Navy_CC_BY_2.0Tsumkwe – namibijska osada leżąca w regionie Otjozondjupa – wkrótce stanie się wzorem sprawnego inwestowania w energię słoneczną. Wybudowany w zaledwie 6 tygodni hybrydowy system solarny zasila m.in. szpital, uliczny system oświetlenia, komisariat policji, stację radiową i 100 gospodarstw domowych.

Zainaugurowany 15 sierpnia 2011 r. projekt należy do największych inicjatyw tego typu w Afryce. Instalacja składa się z 918 modułów polikrystalicznych, wspieranych przez dieslowskie generatowy, zasilające sieć wieczorem oraz w sytuacjach awaryjnych. Za dnia prąd elektryczny pochodzący ze źródeł odnawialnych zaspokaja 100 proc. energetycznych potrzeb mieszkańców.

Bardzo wydajne rozwiązania zastosowane w osadzie Tsumkwe, w połączeniu z edukacją obywateli, mogą stanowić wzór dla innych regionów Afryki. Na kontynencie, którego wielu mieszkańców wciąż ma poważne problemy z dostępem do sieci, systemy oparte na odnawialnych źródłach energii wydają się być najlepszym wyjściem.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. U.S. Navy CC BY 2.0

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej