więcej


Inicjatywy lokalne

Kraków: Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem (21428)

2020-07-30

Drukuj
galeria

Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem złożony w poniedziałek w małopolskim urzędzie marszałkowskim przez przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego. W poniedziałek skończyły się konsultacje społeczne nt. Programu ochrony powietrza.

O planach przedstawienia pisma władzom wojewódzkim poinformował Krakowski Alarm Smogowy.

To kolejny apel przygotowany przez Krakowski Alarm Smogowy i podpisany przez część mieszkańców. Poprzednie władze województwa otrzymały wiosną. Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego podkreślają, że wówczas władze województwa nie uwzględniły ich postulatów. Chodzi m.in. o termin utworzenia w każdej gminie punktów obsługi Programu ochrony powietrza, w których mieszkańcy uzyskają pomoc w wypełnieniu wniosku o wymianę starego pieca. Podpisani pod apelem chcą, aby takie punkty utworzyć najpóźniej do końca 2020 r., podczas gdy Program zakłada utworzenie takich punktów do stycznia 2022 r.

Mieszkańcy Małopolski podpisani pod dokumentem (podpisy zebrane drogą internetową) domagają się też m.in. zakazu używania kominków na terenie całego województwa w dni, kiedy przekroczone są dopuszczalne wartości (50 ug/m sześc.) stężenia pyłu zawieszonego (w tych domach, gdzie kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania). Podkreślają, że obecne zapisy ograniczają zakaz korzystania z kominków jedynie wtedy, kiedy wartości zanieczyszczenia są bardzo wysokie, a więc przekraczają poziom alarmowy.

Szef Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła powiedział PAP, że Program ochrony powietrza jest "cenny", ale potrzebne są w nim zmiany, które sprawią, że działania gmin na rzecz ochrony powietrza będą skuteczne. Wyraził też obawę, że "politycy, a także grupy interesu takie jak sprzedawcy węgla, którzy postulują zawieszenie terminów uchwały antysmogowej, wykorzystają okres wakacyjny, by osłabić konieczne regulacje". "Nie byłby to pierwszy raz, w którym starano by się wykorzystać czas urlopowy i to, że uwaga ludzi jest skierowana gdzie indziej, by rozmyć wywalczone przez nich przepisy antysmogowe. Warto więc przypomnieć, że jeżeli tak by się stało tym razem, to w zimie, ale też w kolejnych sezonach grzewczych, wszyscy będziemy czuć efekty tych politycznych i lobbingowych rozgrywek. Szczególnie, że przepisy programu dotyczą też np. gmin krakowskiego obwarzanka, w którym walka ze smogiem budzi duże emocje, nie tylko mieszkańców tych gmin, ale również osób mieszkających w samym Krakowie" - zaznaczył szef PAS w piśmie przesłanym dziennikarzom.

Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki powiedział PAP, że każdy głos, który trafi do urzędu marszałkowskiego w ramach konsultacji społecznych zostanie wzięty pod uwagę, następnie poddany analizie przez ekspertów i urzędników. "Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe głosy" - powiedział rzecznik.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej