więcej


Inicjatywy lokalne

TEKSTYLNA GÓRA Ukryty ciężar naszych odpadów modowych (21346)

2020-05-29

Drukuj
galeria

Europejczycy wyrzucają rocznie 2 miliony ton tekstyliów. Co sekundę równowartość jednej śmieciarki tekstyliów jest składowana lub spalana.Wielu z nas przekazuje niechciane ubrania sklepom charytatywnym i bankom kolekcji odzieży - ale czy naprawdę wiemy, co się z nimi dzieje?

Na całym świecie 70% naszej darowanej odzieży jest belowane i sprzedawane handlowcom tekstylnym, którzy wysyłają je za granicę w celu odsprzedaży w Afryce Subsaharyjskiej.

Textile Mountain odsłania społeczne i środowiskowe koszty handlu odzieżą używaną, śledząc drogę naszych niechcianych ubrań od pojemników do recyklingu w Europie do wysypisk śmieci i dróg wodnych na Globalnym Południu.

Film nakręcony w Kenii, Irlandii i Belgii wzywa nas do ponownego wyobrażenia sobie, w jaki sposób projektujemy, używamy i używamy ponownie naszych ubrań - dzięki czemu marnotrawstwo mody nie będzie już obciążeniem dla innego kraju.
Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej