więcej


Inicjatywy lokalne

Taniec, który wyzwala energię, czyli ekologiczny clubbing w Londynie (10598)

2010-08-01

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Bar Surya, to pierwszy na świecie ekologiczny klub nocny. Londyńska dyskoteka zasilana jest przez turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Lokal stworzono, wykorzystując jedynie surowce pochodzące z odzysku: szło, butelki, drewno, czy elementy metalowe.
Przed wejściem każdy klubowicz musi podpisać deklarację, w której zobowiązuje się, że będzie pracować na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Natomiast dla osób, które przyjadą na rowerze lub skorzystają z komunikacji miejskiej wstęp będzie bezpłatny. 

Większość wyposażenia klubu pochodzi z recyklingu: stoliki zrobione są z gazet, ceramiczne wanny zastępują sofy, a ściany powstały ze starych telefonów komórkowych. Dodatkowo zainstalowane zostały bezwodne toalety, przy spłukiwaniu których wykorzystywany jest strumień powietrza. Natomiast ekologiczne wino ze znakiem Fair Trade podawane jest gościom w polikarbonowych kubeczkach.

Jednak największe zaskoczenie wywołuje parkiet taneczny, który zasila klimatyzację. By otrzymać takie rozwiązanie wykorzystano zjawisko piezoelektryczności. Pod podłogą umieszczono kryształy, które przy każdym kroku zaczynają się poruszać. To z kolei powoduje wygenerowanie prądu elektrycznego. Zasada jest prosta: im więcej dzikiego, szalonego tańca na parkiecie, tym więcej ekologicznej energii powstaje.

Andrew Charalambous, właściciel klubu znany jako Dr Earth, przyznaje, że 60% wykorzystywanego przez niego prądu pochodzi właśnie z tego systemu.
 
 

Można zadać sobie pytanie dlaczego akurat ekologiczny klub? „ Przez zabawę można w doskonały sposób nauczyć szacunku do środowiska młodsze pokolenia. Zresztą nie ma bardziej uniwersalnego języka, niż język muzyki”, twierdzi Andrew Charalambous.fot. www.sxc.hu
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej