więcej


Inicjatywy lokalne

Światowy Dzień Ziemi 2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat!” (17057)

2014-04-06

Drukuj
galeria

Plakat Dnia Ziemi 2014

Zbliża się kolejny Światowy Dzień Ziemi. Coroczny finał w postaci otwartego festynu jest odbędzie się w niedzielę 27 kwietnia, w godz. 10–18 w Warszawie, w Parku Pole Mokotowskie. Zadbajmy wspólnie o klimat!

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a od 1990 roku również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Głównym zadaniem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń czyhających na naszą planetę oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki – nie klimat!" prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory podczas kolejnych edycji Dnia Ziemi organizatorom udało się:

 • rozdać około 184 tysięcy sadzonek drzew,
 • zebrać około 70 ton makulatury,
 • zebrać około 75 ton szkła,
 • zebrać około 38,7 ton zużytych baterii,
 • zebrać około 89 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 45 tysięcy roślin ozdobnych,
 • zorganizować akcję w obronie warszawskich parków: w latach 1998-1999 r. akcję "Ocalmy Pole Mokotowskie", w 2003 r. akcję poparcia idei parku przy Dworcu Zachodnim,
 • zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 80 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
 • zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci Zieloną Piramidę Marzeń,
 • zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 210 000 uczestników,
 • rozdać 30 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1994 r.),
 • postawić na Polu Mokotowskim Krąg Megalitów – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),
 • wyłonić 13 laureatów konkursu Człowiek Roku Polskiej Ekologii (konkurs organizowany od 2001 r.).

 

Oprócz oferty festynu na warszawskim Polu Mokotowskim Dzień Ziemi obchodzony jest na terenie całego kraju, prawie w każdej szkole i przedszkolu. Organizatorzy gorąco zachęcają do organizacji wydarzeń związanych z Dniem Ziemi na terenie całej Polski i reklamowania swoich przedsięwzięć na nich stronie internetowej.

A co w tym roku?

 • Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła. Jak co roku odbędzie się zbiórka tych odpadów, w zamian rozdawane będą rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, wjazd od ul. Wawelskiej, a nad jego organizacją czuwać będzie Remondis Electrorecycling, Electrosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA oraz Eko-Punkt Organizacja Odzysku SA.
 • Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie firma Gumtree, która w kwietniu br. obchodzi 10-lecie obecności na polskim rynku. Właściciel bardzo popularnego w Polsce i na świecie portalu bezpłatnych ogłoszeń przygotował szereg atrakcji, m.in. tort urodzinowy, darmowy poczęstunek oraz wspólne sadzenie drzewa Gumtree na Polu Mokotowskim. W ten sposób firma chce zachęcić warszawiaków do dbania o przyrodę oraz integracji i wypoczynku na świeżym powietrzu.
 • Polska Organizacja Turystyczna pomoże "odkryć swój Eden w Polsce". Podczas festynu zaprezentowane zostaną miejsca turystyczne – polscy laureaci konkursu Komisji Europejskiej.
 • Lasy Państwowe tradycyjnie przygotują 10 tys/ sadzonek rodzimych drzew, które będą wydawane już od godz. 13.00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych, przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2014, będzie można poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się, jak racjonalnie korzystać z lasu.
 • Kraina Małych Przyjaciół Klimatu, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne
 • i artystyczne o klimacie. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Ekspozycja plenerowa "Klimat w szklarni". Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian
 • Stół Darów Ziemi – produkty tradycyjne i ekologiczne – ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i Społeczny Instytut Ekologiczny
 • Prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych – po kilku latach na festyn Dnia Ziemi wracają parki narodowe – to niewątpliwa atrakcja i przyroda polska w pigułce i w jednym miejscu.

 

Organizatorzy już dziś zachęcają Państwa do udziału w wydarzeniach związanych z tegorocznym Dniem Ziemi. W jego ramach również Instytut na rzecz Ekorozwoju w sektorze wymiany informacji będzie miał swoje stoisko. Na najmłodszych będą czekały kredki i kolorowanki, a dla dorosłych zespół Instytutu przygotuje konkurs oraz wiele innych atrakcji.

 

Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.

Partnerzy projektu: Polska Organizacja Turystyczna, Gumtree

Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Polskie Radio RDC, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Portal www.zielonalekcja.pl.

 

źródło: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej
www.dzienziemi.org.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej