więcej


Inicjatywy lokalne

Studenci z Maryland walczą o lepszy klimat (15912)

2013-07-11

Drukuj

Screen Shot 2013-07-09 at 3.50.44 PMCzy niewielka grupa młodych, zaangażowanych ludzi może poruszyć cały świat do działania w sprawie ochrony klimatu? Studenci socjologii z Uniwersytetu w Maryland wierzą, że to możliwe. Przy wsparciu swojego wykładowcy nagrali krótki film, mający być inspiracją dla naszego pokolenia. Zmiany klimatyczne dotykają każdego na naszej planecie, dlatego problem ten powinniśmy rozwiązywać wspólnie – brzmi najważniejsze przesłanie projektu.

Doktor filozofii, Leszek Sibilski, jest wykładowcą Uniwersytetu w Maryland. Nauczyciel akademicki zastanawiał się, jak dotrzeć do Amerykanów z wiedzą o zmianach klimatycznych. – Mam świadomość, że społeczeństwo amerykańskie nie jest jeszcze w pełni przekonane o rozmiarze zagrożenia klimatycznego dla ludzkości. Jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków badan opinii publicznych, Pew Research Center, przeprowadził niedawno ankietę w 39 krajach, z której wynika, że tylko 40 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych uważa zagrożenia klimatyczne za poważne. W kontekście globalnym wynik ten wynosi 54 proc. – mówi.

Postanowił przekazać swoją wiedzę poprzez studentów socjologii, dla których prowadzi przedmiot "Współczesne problemy społeczne". W marcu tego roku zaprosił ich na wydarzenie Connect4Climate (C4C) "Tutaj, teraz", które odbyło się w siedzibie Banku Światowego w Waszyngtonie. Impreza, będąca młodzieżowym forum dla rozmów o rozwiązaniu problemu zmian klimatu, okazała się dla studentów impulsem do działania.

Po tym wydarzeniu dr Sibilski poprosił studentów, aby pomogli mu znaleźć sposób na zaangażowanie młodego pokolenia. "Byliśmy już zmęczeni czytaniem o społecznych problemach świata. Chcieliśmy zrobić więcej. Zamiast studiować socjologię, tworzyć ją. Zaczęliśmy więc kręcić film" – pisze na swoim blogu C4C Benjamin Cutler, jeden ze studentów biorących udział w projekcie. "Problemy społeczne dotyczą wielu ludzi, stanowią zagrożenie dla wartości grup i mogą być rozwiązane przez zbiorowe działanie" – dodaje.

Efektem wielotygodniowej pracy grupy 50 studentów jest krótki film, który stanowi ważne przesłanie dla świata. – Zmiany klimatu to Wasz problem – mówi na początku filmu profesor Uniwersytetu w Maryland Sibilski do studentów. – Tu chodzi o Wasze przetrwanie. – Zmiany klimatu są problemem, ponieważ dotykają ponad 7 miliardów ludzi – stwierdza Ian Moritz. – Temu pokoleniu przypadło zintensyfikowanie walki ze zmianami klimatu – dodaje Benjamin Cutler. Studenci chcą, by ich inicjatywa stała się dla innych wzorcem do działania. Nie możemy czekać, aż będzie za późno – przekonują. "Tutaj, teraz, razem" to hasło przewodnie projektu.

Screen Shot 2013-07-09 at 3.56.25 PM

– Ten projekt uważam za jeden z najciekawszych i wyzywających w mojej karierze zawodowej nauczyciela akademickiego – mówi dr Leszek Sibilski. Naukowcowi udało się przekonać studentów, jak ważnym zagadnieniem są zmiany klimatu. Chce on teraz, wspólnie ze swoimi uczniami, promować podobny model społeczny w środowiskach studenckich i akademickich na całym świecie.

– W projektach tego typu nie tylko istotny jest element edukacyjny, lecz również aspekt podnoszenia społecznej świadomości wśród globalnych obywateli. Zmiany klimatu dotykają każdego i powinny interesować, poruszać cały świat. Synergia pomiędzy nauczycielami na każdym szczeblu edukacji a uczniami i studentami jest kluczowym elementem końcowego sukcesu, czyli przetrwania ludzkości – dodaje wykładowca. Skalę i znaczenie projektu ukazuje list (do pobrania poniżej), jaki otrzymał dr. Sibilski od prezydenta Banku Światowego, Jim Yong Kima. Kim gratuluje wykładowcy sukcesu filmu i zachęca do podejmowania dalszych wysiłków. Apel dotarł już do tysięcy ludzi na sześciu kontynentach. 

"Teraz nie jesteśmy już studentami, ale raczej nauczycielami globalnej społeczności. Nadszedł czas, aby zmienić świat, i jesteśmy na to gotowi. (...) Wszyscy jesteśmy obywatelami świata i wszyscy jesteśmy narażeni na zmiany klimatyczne. Produktywność zależy od współpracy. Dołącz do naszego zespołu, dziel nasze przesłanie i wspieraj akcję społeczną. Tutaj, teraz! Zrobimy to razem!" – pisze na blogu Cathy Stephens.

Screen Shot 2013-07-09 at 4.39.21 PM

Studenci wysyłają jasną wiadomość, że nie trzeba być kongresmenem, politykiem czy naukowcem, aby przyłączyć się do walki ze zmianami klimatu. Nie chodzi im o konkretne działanie, lecz "potrzebę działania jako całość" – tłumaczy Cutler. – Matka natura już dzwoni. Czy odbierzesz? – pyta nas w filmie Joseph Dizon.

Obejrzyj film przygotowany przez studentów z Maryland "Connect4Climate"

{youtube}_lHkE54Ye94{/youtube}


Budżet produkcji wyniósł zero dolarów. Wideo było kręcone po godzinach zajęć, półprofesjonalnymi kamerami wideo. Autorzy projektu planują przybyć ze swoim przesłaniem na COP 19 do Warszawy w listopadzie tego roku.

Pobierz plik PDF:

List gratulacyjny od Banku Światowego

 
ob, ChronmyKlimat.pl

na podstawie: www.connect4climate.org, cone.umd.edu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej