więcej


Inicjatywy lokalne

Stenlose South – ekologiczna wioska (12927)

2011-07-16

Drukuj

W Danii powstaje największa energooszczędna i ekologiczna wioska świata. Projekt wystartował w 2003 roku a jego zakończenie przewidziane jest na koniec 2012. Na terenie 76 ha ma stanąć 750 domów. Są to zarówno domy jednorodzinne, jak i wielorodzinne oraz użyteczności publicznej. Dotychczas zrealizowano ponad połowę inwestycji.

W budowie wioski wykorzystuje się jedynie energooszczędne materiały budowlane. Aby zapewnić zużycie energii, potrzebnej do ogrzania budynków, na poziomie nie większym niż 34 kWh/m2, wykorzystano ogromną ilość specjalnej wełny mineralnej. Domy wyposażone są również w pompy ciepła, systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła i panele słoneczne. Energia pochodzi też z tradycyjnych ciepłowni i elektrowni wykorzystujących energię z biomasy.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom można ograniczyć emisję CO2 nawet o 630 ton. Duńczycy zaoszczędzą również 3,6 kWh energii rocznie, a także wyprodukują 3 mln kWh energii odnawialnej. Projekt wioski ma też rocznie zaoszczędzić 22 000 m3 wody.

Idea Stenlose South jest nie tylko ekologiczna ale jednocześnie ekonomiczna. Roczne koszty ogrzania domu na terenie wioski kosztują 400 euro, czyli około 1200 zł, a jak zapewniają władze koszty utrzymania energetycznego mają z roku na rok maleć.

Duńczycy dają pozytywny asumpt pozostałym krajom, które z rezerwą podchodzą do rozwiązań ekologicznych. Udowadniają, że można być nie tylko przyjaznym środowisku ale na tym zaoszczędzić. Poza tym, aby wdrożyć plan wioski w życie potrzebne było pokonanie trudności biurokratycznych. To również nie stanowiło problemu. Duńczycy w tym celu specjalnie zmienili swoje prawo. Jak widać, jeśli się chce, to można wszystko.

źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej