więcej


Inicjatywy lokalne

Sprzątanie Świata – Polska 2012 (14769)

2012-09-08

Drukuj

"Wysprzątaj świat z elektroodpadów" – pod takim hasłem Stena Recycling bierze udział w tegorocznej edycji akcji Sprzątania Świata, której jest partnerem. Warszawa, 7 września 2012 r. Stena Recycling, partner 19. ogólnopolskiej, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia akcji Sprzątanie Świata – Polska 2012, przeprowadza wielką zbiórkę elektrodpadów.

W sobotę, 15 września br., w dziesięciu specjalnych punktach zbiórki Stena Recycling można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a w zamian otrzymać sadzonki roślin oraz eko-gadżety! Punkty zlokalizowane są w siedmiu miastach w Polsce, w tym w warszawskiej STENA Ekostacji i będą czynne w godzinach od 10.00 do 16.00. Zebrane urządzenia zostaną zutylizowane, a część dochodu z pozyskanego surowca trafi do programu pomocy dziecięcym ośrodkom opiekuńczym – Zielonej Stopy Filantropa.

Punkty zbiórki Stena Recycling to część działań Stena Recycling w ramach akcji Sprzątanie Świata – Polska 2012, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Na terenie wybranych hipermarketów Leroy Merlin w Gdańsku, Swarzędzu, Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie, a także w warszawskiej stacji recyklingu dla mieszkańców - STENA Ekostacja, można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zbierane będą zarówno „wielkogabarytowe" lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki, ale też drobne urządzenia, takie jak suszarki, lokówki, stare magnetofony czy telefony komórkowe. Wszystkie produkty zostaną poddane szczegółowej rozbiórce przez Stena Recycling, a poszczególne uzyskane surowce: plastik, metale, w tym miedź z telefonów komórkowych i szkło będą przetworzone i przekazane do powtórnego wykorzystania.

Część dochodu ze sprzedaży pozyskanego surowca, Stena Recycling przeznaczy na rzecz programu Fundacji Nasza Ziemia o nazwie Zielona Stopa Filantropa. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w dziecięcych ośrodkach opiekuńczych poprzez zapewnienie im energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy (klasa energetyczna A++).

"Zależy nam na stałym budowaniu świadomości odpowiedzialnego zarządzania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi oraz rozważnego korzystania z zasobów naturalnych. Z tego względu, kolejny raz postanowiliśmy wesprzeć akcję Sprzątanie Świata" – komentuje Anna Nowakowska, dyrektor ds. PR, marketingu & marki w Stena Recycling i dodaje: "system zbiórki elektroodpadów nie jest w naszym kraju doskonały, a taka akcja jest wprost wymarzoną okazją by zmobilizować mieszkańców do wysprzątania zakamarków swoich mieszkań z niepotrzebnego sprzętu i przekazania go w podwójnie szczytnym celu: zostanie on prawidłowo zagospodarowany, a część dochodu wesprze program Zielona Stopa Filantropa".

Jeden odbiornik telewizyjny wrzucony do niewielkiego jeziora wystarczy, aby zatruć ekosystem wodny na kilka lat. Porzucona stara lodówka, która zwiera freon nie tylko w systemie chłodzenia, ale także w układzie izolacyjnym, przyczynia się do niszczenia powłoki ozonowej poprzez wydostanie się freonu do atmosfery. Dlatego tak ważny jest bezpieczny proces recyklingu lub utylizacji elektroodpadów. Są nimi wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówek. Każde z nich posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, ale również substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Dlatego polskie prawo zabrania wyrzucania ich do zwykłych pojemników – należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki, np. ekostacji lub punktu zbiórki Stena Recycling.

PLAKAT SPRZATANIE SWIATA low

Partnerem Stena Recycling w organizacji zbiórki elektroodpadów jest firma Leroy Merlin, która udostępnia przestrzeń potrzebną do zorganizowania punktu zbiórki. Honorowy patronat nad akcją Sprzątanie Świata – Polska 2012, w ramach której będą funkcjonować punkty zbiórki Stena Recycling, objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Szczegółowe informacje o lokalizacjach akcji i "cennikach" w poszczególnych miastach dostępne są na stronie www.stenarecycling.pl.

Adresy Punktów Zbiórki Stena Recycling podczas 19. Akcji "Sprzątanie Świata – Polska 2012" – czynne 15. września w godzinach od 10.00–16.00:

1. Bydgoszcz, Leroy Merlin: ul. Rejewskiego 5
2. Gdańsk Oliwa, Leroy Merlin: Al. Grunwaldzka 309
3. Łódź Port, Leroy Merlin: ul. Pabianicka 245
4. Swarzędz, Leroy Merlin: ul. Poznańska 4
5. Szczecin, Leroy Merlin: ul. Golisza 10 H
6. Szczecin Struga, Leroy Merlin: ul. Struga 31
7. Warszawa Park Handlowy Targówek, Leroy Merlin: ul. Malborska 35
8. Warszawa GIGAmarket, Leroy Merlin: Al. Jerozolimskie 244
9. Warszawa STENA Ekostacja, ul. Chełmżyńska 180
10. Wrocław, Leroy Merlin: Al. Karkonoska 85.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej