więcej


Inicjatywy lokalne

Śląskie: Powstała baza danych o zanieczyszczeniach powietrza (18714)

2015-07-14

Drukuj
galeria

Śląskie: Powstała baza danych o zanieczyszczeniach powietrza, fot. Helena Bromboszcz, flickr.com CC BY-ND 2.0

Ruszyła baza danych o źródłach zanieczyszczeń powietrza w woj. śląskim oraz system oceniający ryzyko dla zdrowia na zanieczyszczonych terenach. Mieszkańcy Śląska mogą sprawdzić w internecie m.in. bieżącą prognozę jakości powietrza w ich okolicy.

O rezultatach zakończonego projektu związanego m.in. ze stworzeniem baz danych i aplikacji ułatwiających zarządzanie środowiskiem poinformowali naukowcy z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) w Katowicach.

Naukowcy stworzyli system służący m.in. do gromadzenia danych o źródłach zanieczyszczeń powietrza w woj. śląskim, określania poziomu stężeń tych zanieczyszczeń czy kierunku ich napływu. Zgromadzone dane pozwolą pracownikom instytutu wykonywać kolejne analizy zachodzących w środowisku zmian.

Część wyników przeprowadzonych badań w ramach Systemu Identyfikacji Napływu Zanieczyszczeń Powietrza (SINZaP2) została opublikowana w internecie. "Nie zapomnieliśmy o przeciętnym mieszkańcu, który jest zainteresowany tym, czy przypadkiem dzisiaj na zewnątrz nie będzie niekorzystnych warunków jeśli chodzi o jakość powietrza" – powiedział PAP koordynator projektu Piotr Cofałka.

Mieszkańcy woj. śląskiego mogą na stronie projektu sprawdzić m.in. bieżącą prognozę jakości powietrza na konkretnym obszarze lub porównać zmiany zanieczyszczenia powietrza na przestrzeni miesięcy.

Drugim systemem powstałym w ramach projektu jest System Zarządzania Ryzykiem Zdrowotnym (HRA1) oceniający ryzyko zdrowotne na zanieczyszczonych terenach. "System może służyć do oceny narażenia i ryzyka zdrowotnego ludzi, którzy przebywają lub będą przebywać w przyszłości na danym terenie" - wyjaśniła Eleonora Wcisło z IETU.

Szacowanie ryzyka odbywa się na podstawie zgromadzonych przez pracowników instytutu informacji o stanie gleby i wodach podziemnych na terenach zamieszkanych, przemysłowych i rekreacyjnych. "W zależności od potrzeb i celów tych badań możemy wykonywać nasze analizy dla różnych powierzchni m.in. dla konkretnych gospodarstw domowych czy osiedli mieszkaniowych" - dodała Wcisło.

Projekt "Rozbudowa infrastruktury informatycznej gromadzenia, przetwarzania i analizy danych środowiskowych (in2in)" rozpoczął się w 2011 r., a zakończy jesienią br. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie specjalistycznych baz danych i aplikacji zarządzania środowiskiem, przebudowa istniejącego oprogramowania, a także zwiększenie bezpieczeństwa danych w internecie.

W ramach projektu powstały m.in. cyfrowa biblioteka licząca ponad 12 tys. książek i raportów; geoportale łączące gromadzone od kilkudziesięciu lat dane przestrzenne z wizualizacjami na mapach, a także system zdalnej edukacji i wideokonferencyjny. Instytut opracował również zdalne szkolenia m.in. o ochronie dzieci przed ołowiem i kadmem.

Koszt projektu – jak poinformował Cofałka – to ponad 8 mln zł; został on dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Źródło: PAP Nauka w Polsce


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej