więcej


Inicjatywy lokalne

Ruszyła pierwsza elektrownia zasilana energią fal morskich (13778)

2012-01-22

Drukuj

El_Hierro1.wikiSzkocka firma Voith Hydro Wavegen uruchomiła w listopadzie pierwszą komercyjną elektrownię zasilaną energią z fal morskich. Zlokalizowana w północnej Hiszpanii inwestycja została zakupiona przez Ente Vasco de la Energia.

Inwestycja składa się z 16 turbin i mieści się w obrębie falochronu w porcie Mutriku. Zaprojektowana została na 25 lat eksploatacji. Przez ten okres zapewniać ma energię elektryczną dla 250 domów.

Matthew Seed, prezes Voith Hydro Wavegen wierzy, że sukces firmy odniesiony w Hiszpanii wyraźnie pokazuje możliwości VHW w dostarczaniu tego typu projektów oraz niezrównaną wiedzę i doświadczenie pracujących dla firmy specjalistów. VHW prowadzi już rozmowy z inwestorami, którzy chcą rozwijać podobne projekty w innych częściach świata.

Voith Hydro Wavegen już dziesięć lat temu uruchomiła pierwszą elektrownię zasilaną energią fal morskich, był to projekt demonstracyjny, ktory do dziś funkcjonuje. Firma zatrudnia obecnie prawie 5200 pracowników, a jej zyski ze sprzedaży technologii energetki wodnej wynoszą ok. 1,2 mld euro rocznie (dane za rok 2009/2010). Voith Hydro jest częścią Grupy Voith, która działa w sektorach energetycznym, ropy, gazu i innych surowców, a także transportu, motoryzacji i rynku papiernicznym.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. wiki cc

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej