więcej


Inicjatywy lokalne

Rusza konkurs na "Gminę przyszłości 2011" (12795)

2011-06-17

Drukuj

Rozpoczęła się druga edycja konkursu na „Gminę przyszłości". Innowacyjność i efektywność energetyczna to główne zagadnienia towarzyszące tegorocznej odsłonie. Gminy mogą zgłaszać projekty w zakresie ochrony klimatu oraz edukacji lokalnej społeczności. Konkurs jest organizowany przy strategicznym wsparciu paneuropejskiej inicjatywy Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE).

Już po raz drugi ruszyły poszukiwania „Gminy przyszłości". Tegoroczna edycja konkursu nawiązuje do głównych priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej dotyczących wzmocnienia zewnętrznej polityki energetycznej UE. Konkurs w 2011 r. ma na celu wyłonienie tych gmin, które już dziś realizują główne założenia polityki energetycznej Polski i UE poprzez wdrażanie i edukowanie nt. innowacyjnych, efektywnych i przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

„Pierwsza edycja konkursu wyraźnie pokazała, że w Polsce jest wiele gmin, które inwestują w przyjazne środowisku i człowiekowi rozwiązania energetyczne oraz działają na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych” – mówi Sylwester Śmigiel, przewodniczący FREE. „Mamy ambicję, by w kontekście polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, druga edycja konkursu odzwierciedlała nasze dążenie do poprawy jakości i komfortu życia mieszkańców oraz energetycznej modernizacji obszarów niezurbanizowanych” – dodaje.


W konkursie mogą wziąć udział gminy miejskie, wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie projektu w przynajmniej jednej z dwóch kategorii:

1. Innowacje dla klimatu – projekty wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środ owisku i człowiekowi rozwiązań energetycznych, które już dziś wpisują się w politykę energetyczną Polski i Unii Europejskiej.
2. Promotor innowacji – gminy, które aktywnie edukują w zakresie budowania świadomości ekologicznej oraz wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

Innowacyjność oraz oryginalność zgłoszonych projektów oceni kapituła konkursu, w skład której wejdą m.in.: Sylwester Śmigiel (przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii), dr inż. Arkadiusz Węglarz (Krajowa Agencja Poszanowania Energii), dr Andrzej Hałasiewicz (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Filip Elżanowski (Uniwersytet Warszawski) oraz Bożena Wróblewska (Gaspol). Do wyboru laureatów będą się mogli włączyć również internauci, głosując na stronie www.kibicujklimatowi.pl na najlepszą ich zdaniem gminę oraz zgłoszony przez nią projekt. Laureaci konkursu otrzymają tytuł „Gminy przyszłości 2011” oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 30 września 2011 roku, pod adresem e-mail gminaprzyszlosci@kibicujklimatowi.pl. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeń znajduje się na stronie www.kibicujklimatowi.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku 2011 r.

Laureaci konkursu oraz inne wyróżniające się projekty, zostaną następnie opublikowane w „Rankingu dobrych praktyk”, prezentującym godne naśladowania inicjatywy polskich gmin na rzecz ochrony klimatu, wpisujące się w realizację głównych założeń polityki energetycznej Polski i UE.

W 2010 r. w konkursie udział wzięło kilkadziesiąt gmin z całej Polski. Jury oceniało wówczas nadesłane projekty w dwóch kategoriach: Ekologia i Społeczeństwo. W kategorii Ekologia zwyciężyła Szczawnica (woj. małopolskie), a w kategorii Społeczeństwo, ex aequo zwyciężyły projekty zgłoszone przez gminę Bieliny (woj. świętokrzyskie) i Reszel (woj. warmińsko-mazurskie). Jury konkursu wyróżniło ponadto projekty zgłoszone przez gminy: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dzierzgoń, Słupsk, Sanok, Racibórz, Łapy, Rzeszów, Mściwojów, Grodzisk Mazowiecki i Przywidz. Najlepsze projekty zostały opublikowane formie raportu „Ranking dobrych praktyk” na stronie www.kibicujklimatowi.pl.


źródło: Gaspol kibicuje klimatowi
www.kibicujklimatowi.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej