więcej


Inicjatywy lokalne

Ruszają studia poświęcone energetyce wiatrowej (13123)

2011-09-05

Drukuj

turbiny4-sxcKomisja Europejska i Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej uruchamiają program studiów magisterskich na kierunku energetyka wiatrowa.

Projekt realizowany w ramach programu Erasmus Mundus będzie realizowany na czterech uniwersytetach: w Oldenburgu (Niemcy), w Delf (Holandia), a także w Kopenhadze i norweskim Trondheim.

Pierwsze zajęcia w ramach programu "European Wind Energy Master" ruszają zimą na przełomie 2012/13 r. Studenci będą mogli kształcić się na specjalizacjach: projektowanie turbin, fizyka wiatru, silniki elektryczne, a także inżynieria morskiej energetyki wiatrowej.

– Na kierunku fizyka wiatru studenci będą uczyć się jak w efektywny i możliwie tani sposób korzystać z siły wiatru – w zależności od różnych lokacji turbin i zmiennych warunków wiatru – tłumaczy prof. Martin Kuhn, który pokieruje studiami na uniwersytecie w Oldenburgu.

Pełny cykl studiów potrwa 4 semestry. Pierwszy semestr będzie realizowany na Uniwersytecie Technicznym w Kopenhadze, a następnie – w zależności od wybranej specjalizacji – studenci przeniosą się na jeden z pozostałych uniwersytetów. Pracę magisterską będzie można napisać na jednym z uniwersytetów, w ośrodku badawczym czy w jednej z firm działających w branży energetyki wiatrowej.

Mimo że studia będą realizowane nie wyłącznie w krajach Unii Europejskiej, projekt wspiera Agencja Komisji Europejskiej ds. edukacji audiowizualnej i kultury, a jak tłumaczy Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, celem programu jest przygotowanie dla europejskiego przemysłu energetyki wiatrowej wykwalifikowanych specjalistów, którzy w dodatku będą posiadać międzynarodowe doświadczenie.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. www.sxc.hu
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej