więcej


Inicjatywy lokalne

Prezydent Bielska-Białej wydał zarządzenie chroniące drzewa w mieście (21043)

2019-11-18

Drukuj
galeria

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zobowiązał zarządzających nieruchomościami w imieniu gminy do dbałości o drzewa i krzewy oraz o prowadzenie inwestycji tak, by zachować jak największą ich liczbę - podał we wtorek rzecznik magistratu Tomasz Ficoń.

Jak wskazał rzecznik, po wejściu w życie zarządzenia prezydenta, co stanie się 19 listopada, przed opracowaniem projektu inwestycji na jej terenie będzie musiała zostać przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja i waloryzacja drzew oraz krzewów. Na tej podstawie opracowany zostanie Projekt Ochrony Drzew, który stanie się częścią dokumentacji projektowej inwestycji.

Później, już na etapie prac projektowych oraz realizacji inwestycji, trzeba będzie postępować zgodnie z opracowanymi - na zlecenie wydziału ochrony środowiska - Kartami.

- Określają one standardy ochrony drzew w procesach inwestycyjnych. Zawierają zasady i wytyczne dla projektantów oraz uczestników budowy, które umożliwiają uniknięcie uszkodzenia korony, pnia, korzeni drzewa oraz ochronę gleby przed zagęszczeniem. Jest sześć kart dla kolejnych etapów procesu inwestycyjnego oraz karta 0, określająca cel, czyli ochronę drzew na placu budowy - wyjaśnił Tomasz Ficoń.

Karty, które opracowała dendrolog Marzena Suchocka z SGGW w Warszawie, będą dostępne na stronie internetowej magistratu od 19 listopada.

Rzecznik powiedział, że prace monitorowane będą przez inspektora nadzoru dendrologicznego lub specjalistę z zakresu ochrony drzew.

Koordynacją i egzekwowaniem prawidłowej realizacji zadań zajmie się ogrodnik miejski. To nowe stanowisko, które utworzone zostało niedawno przez magistrat.

Bielsko-Biała jest trzecim miastem w Polsce, po Warszawie i Wrocławiu, które wprowadziło Karty informacyjne wyznaczające standardy ochrony drzew.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej