więcej


Inicjatywy lokalne

Prąd ze śmieci (10528)

2011-03-08

Drukuj
Za trzy lata Bydgoszcz i Toruń będą produkować dodatkowe 27,7 MW energii cieplnej oraz prawie 7 MW energii elektrycznej ze śmieci. To wszystko przy okazji termicznego przetwarzania strumienia 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.
Na początku marca w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego podpisano umowę na termiczne przetwarzanie odpadów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

"Dzisiejsza umowa jest pierwszą podpisaną na projekt <<spalarniowy>> i pierwszą realizowaną wspólnie przez wiele samorządów" - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. Instalacje będą obsługiwać ok. 750 tys. mieszkańców Bydgoszczy, Torunia oraz okolicznych gmin wchodzących w skład obszaru metropolitalnego. Projekt przyczyni się także do zmniejszenia liczby wysypisk na terenie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, a tym samym do obniżenia poziomu składowania odpadów. W ramach projektu zostaną wybudowane: Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (ZTPOK) w Bydgoszczy, kompostownia w Bydgoszczy i stacja przeładunkowa w Toruniu.

Całkowity koszt projektu to 619 mln zł. Prawie 340 mln zł unijnego dofinansowania przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę na termiczne przetwarzanie odpadów (w ramach działania 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych POIiŚ) podpisali Małgorzata Skucha, zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Mieczysław Serafin, prezes Zarządu Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Sp. z o. o. i Janusz Bordewicz, wiceprezes MKUO ProNatura.


źródło: NFOŚiGW
www.nfosigw.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej