więcej


Inicjatywy lokalne

Poznań wyprzedził Londyn (12973)

2011-08-07

Drukuj

poznan_sxcPoznań posiada największy w Europie system ogrzewania geotermalnego. Na poznańskich Podolanach powstaje budynek mieszkalny, wykorzystujący ten rodzaj energii.

W styczniu tego roku w Londynie powstała galeria handlowa, w której łącznie 60 km rur prowadzi ciepło do budynku zimą a latem odprowadza je zapewniając przyjemny chłód. Taki system ogrzewania i chłodzenia był zwykle kojarzony z domami jednorodzinnymi, ale od pewnego czasu deweloperzy wykorzystują go do większych projektów.

System geotermalny oparty na węzłach pomp ciepła współpracuje z nowoczesną instalacją ogrzewania, w którą są wyposażone mieszkania – informuje Filip Krawczyk, przedstawiciel Pryzma Developer, firmy budującej osiedle. Odwierty w ziemi są głębokie na 270 metrów, w nich znajdują się rury, w któych płynie glikol. W rurach płyn ogrzewany jest do temperatury około 10 stopni Celsjusza, po czym transportowany jest do kotłowni. Dzięki wykorzystaniu sprężarek woda zostaje ogrzana, a później transportowana do mieszkań. Dzięki ponad 120-kilometrowej instalacji do bloków przy ulicy Strzeszyńskiej będzie trafiało ciepło, którego produkcja nie ma ujemnego wpływu na środowisko.

Ukończenie inwestycji jest planowane dopiero na 2013 rok, ale już teraz przeprowadzono pierwsze testy wydajności najnowszego systemu grzewczego. Ma zasilać 300 mieszkań o powierzchni 40-150 m2. Oprócz nich w skład projektu wchodzi także hotel. System ma być wyposażony w sprzęt firmy Stiebel Eltron. Są to 4 węzły po 12 pomp ciepła WPF 66, 4 zbiorniki buforowe SBP 1500 E oraz 4 zasobniki ciepłej wody SB 1002 AC + 4x FCR 28/270. Zastosowany system węzłów pomp ciepła daje łączną moc 3,6 MW – to dwa razy więcej niż pompy z londyńskiego centrum handlowego One New Challenge.

Cały projekt współfinansowany jest w z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. „System grzewczy z odnawialnych źródeł energii dla osiedla Podolany w Poznaniu", bo taką nazwę nosi projekt budynku, kosztować będzie ponad 14 mln złotych. Około 9 mln pokryje EFRR. W najbliższym czasie planowana jest dalsza budowa kolejnych budynków mieszkalnych.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej, fot. www.sxc.hu
www.reo.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej