więcej


Inicjatywy lokalne

Półmetek konkursu "Gmina przyszłości 2011" (13093)

2011-08-24

Drukuj

Trwają zgłoszenia do konkursu "Gmina przyszłości 2011". Pierwsze projekty nadesłały m.in. gminy Grybów, Płońsk, Stoszów i Sopot. Wśród nich o zwycięstwo walczy projekt instalacji 100 systemów solarnych, modernizacji systemów ciepłowniczych oraz budowy pierwszej w Polsce szkoły pasywnej. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są jeszcze do 30 września 2011 r.

W konkursie mogą wziąć udział gminy miejskie, wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie projektu w przynajmniej jednej z dwóch kategorii:

1. Innowacje dla klimatu – projekty wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku i człowiekowi rozwiązań energetycznych, które już dziś wpisują się w politykę energetyczną Polski i Unii Europejskiej.

2. Promotor innowacji – gminy, które aktywnie edukują w zakresie budowania świadomości ekologicznej oraz wykorzystania innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

Innowacyjność oraz oryginalność zgłoszonych projektów oceni Kapituła konkursu, w skład której wchodzą:

  • dr inż. Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii
  • dr Andrzej Hałasiewicz, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polski
  • dr Filip Elżanowski, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Sylwester Śmigiel, przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii
  • Bożena Wróblewska, kierownik Działu Innowacji, GASPOL

Kryterium wyboru zwycięskich gmin będzie:

  • innowacyjność projektu,
  • nowoczesność i oryginalność proponowanych działań,
  • znaczenie inwestycji dla rozwoju lokalnej społeczności,
  • mierzalne efekty zgłoszonego projektu,
  • skala korzyści wynikająca dla gminy i lokalnej społeczności.

Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są do 30 września 2011 roku, pod adresem e-mail gminaprzyszlosci@kibicujklimatowi.pl. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeń znajduje się na stronie www.kibicujklimatowi.pl.

Do wyboru laureatów mogą włączyć również internauci, głosując na stronie www.kibicujklimatowi.pl na najlepszy ich zdaniem projekt. Zwycięzcy konkursu otrzymają tytuł "Gmina przyszłości 2011" oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wyróżniające się projekty, zostaną następnie opublikowane w „Rankingu dobrych praktyk", prezentującym godne naśladowania inicjatywy polskich gmin na rzecz ochrony klimatu.

Więcej informacji o konkursie na: www.kibicujklimatowi.pl


źródło: Gaspol kibicuje klimatowi

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej