więcej


Inicjatywy lokalne

Podsumowanie COP22 – zapraszamy na konferencję (19873)

2016-11-10

Drukuj
galeria

Koalicja Klimatyczna zaprasza na konferencję prasową pt. "Postanowienia COP22 w kontekście międzynarodowym i polskim", która odbędzie się 18 listopada o 11.00 w Centrum Prasowym PAP, mieszczącym się przy ulicy Brackiej 6/8 w Warszawie.

Pierwsze istotne decyzje odnośnie wdrażania postanowień porozumienia paryskiego zostaną podjęte podczas szczytu klimatycznego w Marrakeszu (COP22), który odbywa się w dniach 7-18 listopada br. Podczas tegorocznych negocjacji zostanie ustalonych wiele kwestii operacyjnych.

Głównym celem COP22 jest przekucie ogólnych wytycznych zawartych w porozumieniu paryskim w rzeczywiste i praktyczne działania oraz stworzenie sposobów realizacji zobowiązań przez poszczególne strony. Z pewnością niezbędne będzie wypracowanie dalszych działań dotyczących finansowania krajów rozwijających się i najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu, wzmocnienie ram przejrzystości związanych z raportowaniem, monitorowaniem i weryfikacją realizacji zobowiązań, dalszą budową świadomości czy transferu innowacyjnych technologii pozwalających na transformację krajowych gospodarek w kierunku niskoemisyjnym.

W związku z tym Koalicja Klimatyczna postanowiła zorganizować konferencję, podczas której przedstawi najważniejsze decyzje podjęte w Marrakeszu.

Kluczowe tematy:

  • Ocena wyników negocjacji szczytu klimatycznego w Marrakeszu
  • Czy cele redukcji gazów cieplarnianych są wystarczające?
  • Finansowanie działań redukcyjnych i adaptacyjnych krajów rozwijających się oraz zmiana klimatu jako element ryzyka inwestycyjnego
  • Climate Change Performance Index
  • Co szczyt klimatyczny w Marrakeszu oznacza dla Polski?

 W konferencji wezmą udział:

  • dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, Koalicja Klimatyczna
  • Joanna Wis-Bielewicz, instytut badawczy adelphi research
  • Krzysztof Jędrzejewski, Koalicja Klimatyczna
  • Urszula Stefanowicz, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Prelegenci postarają się również odpowiedzieć na nurtujące pytania: czy przyjęte cele redukcji są wystarczające, by ograniczyć zmianę klimatu; jakie są największe zagrożenia dla realizacji porozumienia oraz czego można spodziewać się po dalszej polityce klimatycznej UE – rewizji, utrzymania status quo czy może ustalenia jeszcze bardziej ambitnych celów?

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia do 16 listopada do godz. 15.00 mailowo j.szczepanik@koalicjaklimatyczna.org lub telefonicznie: +48 509 865 730.


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej