więcej


Inicjatywy lokalne

Początek roku w najbardziej ekologicznej szkole w Polsce (17640)

2014-09-02

Drukuj
galeria

Szkoła w Chotomowie, fot. Greenpeace, CC BY-ND 2.0

Dzieci z Chotomowa w gminie Jabłonna wczoraj zaczęły naukę w jednej z najnowocześniejszych szkół w kraju. To jeden z pierwszych w Polsce energooszczędnych budynków użyteczności publicznej. Dzięki mikroelektrowni słonecznej ufundowanej przez Greenpeace szkoła produkuje również energię elektryczną ze słońca.

Szkoła w Chotomowie została wybudowana z uwzględnieniem najwyższych standardów efektywności energetycznej. Budynek będzie ogrzewany wyłącznie naturalnym ciepłem ziemi, a w upalne miesiące ta sama pompa ciepła pełnić będzie rolę klimatyzacji [1]. Oświetlenie budynku (wewnętrzne i zewnętrzne) zostało zrealizowane całkowicie w technologii LED, a pierwsze piętro szkoły, dzięki świetlikom w pomieszczeniach i na korytarzach, korzysta z naturalnego oświetlenia słonecznego.

Nowa szkoła w Chotomowie jest pierwszym w Polsce budynkiem użyteczności publicznej o standardzie energooszczędnym [2]. Przynosi to wymierne korzyści dla budżetu gminy i oznacza oszczędności sięgające rocznie ponad 1,1 mln zł na ogrzewaniu budynku o powierzchni 5000 m2.

– Od początku czułam, że to będzie niezwykła szkoła. Konsekwencja lokalnych mieszkańców, ich wsparcie na każdym etapie i pilnowanie jakości budowy do samego końca, pokazują poziom zaangażowania aktywistów. Słowa uznania należą się Januszowi Karmelowi, inżynierowi, który budując naszą wspólną szkołę, postawił sobie pomnik za życia. Cieszę się podwójnie, bo budowa szkoły zjednoczyła czasem bardzo różnych mieszkańców, także krytyków samorządu – dla wszystkich najważniejszy był wspólny cel. Bardzo doceniam wsparcie ze strony organizacji pozarządowych – powiedziała Olga Muniak, wójt gminy Jabłonna.

Dzięki ufundowanej przez Greenpeace instalacji fotowoltaicznej zainstalowanej na tzw. trackerze słonecznym, czyli urządzeniu, które umożliwia podążanie paneli za ruchem słońca, nowoczesna szkoła będzie też produkować energię elektryczną ze słońca. Elektrownia słoneczna przy szkole w Chotomowie jest dziewiątą instalacją, jaką Fundacja Greenpeace przekazała szkołom w Polsce w tym roku w ramach akcji „Uwalniamy energię”.

– Elektrownia słoneczna o mocy 8 kWp zainstalowana jest na największym jak do tej pory trackerze słonecznym w Polsce. Urządzenia te świetnie sprawdziły się na Przystanku Woodstock, gdzie miesiąc temu zbudowaliśmy niezależną instalację wyspową. Dzięki niej zasilaliśmy całą EkoWioskę. Energooszczędny budynek szkoły w Chotomowie, przychylność gminy oraz upór mieszkańców przekonały nas, że to idealne miejsce dla naszego trackera. To miejsce ma szansę stać się symbolem nowoczesnego budownictwa i ekologii. Miejscem, w którym kolejne pokolenia będą mogły, w teorii i praktyce, poznać przyjazne dla środowiska metody produkcji energii – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

W tym roku mija 10 lat, od kiedy Greenpeace działa w Polsce. Z tej okazji organizacja ogłosiła konkurs, w ramach którego ufunduje aż trzy mikroinstalacje, które produkować będą energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Od 1 września można głosować na najciekawsze, zgłoszone projekty: www.greenpeace.pl/konkurs. Z dziesięciu projektów, które zdobędą najwięcej głosów jury wybierze trzy. Jeszcze tej jesieni Greenpeace zainstaluje zwycięzcom mikroelektrownie.

 

Przypisy:

[1] Szkoła posiada zamontowane trzy pompy ciepła o łącznej mocy 240 kW. Instalacja pomp ciepła wykorzystuje 60 pionowych odwiertów, każdy po 85 metrów głębokości, które pozwalają na pokrycie zapotrzebowania budynku na ciepło przez cały rok. Wszystkie sale lekcyjne wyposażone zostały w rekuperatory do odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza, a dodatkowe czujniki CO2 na bieżąco monitorują jakość powietrza w każdym z pomieszczeń.

[2] Łączna wartość prac budowlanych do stanu „pod klucz” wynosi 17,6 mln zł brutto, z czego 5 mln zł będzie pochodzić z umarzalnej dotacji w ramach programu LEMUR z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W stosunku do pierwotnej wyceny budynku (15 mln zł) koszty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) wzrosły o 2,5 mln zł, z czego 0,5 mln zł gmina dostała w formie dotacji na pompy ciepła. Oznacza to, że wzrost kosztów budowy, wynikający z zastosowania pomp ciepła i rekuperatorów, zwróci się Gminie Jabłonna w 2 lata.

[3] Instalacja fotowoltaiczna ma moc 8 kWp i jest zainstalowana na trackerze słonecznym – urządzeniu, które podąża za ruchem słońca. Dzięki niej szkoła zmniejszy zapotrzebowanie na energię o ok. 12-13 MWh rocznie. Tracker słoneczny został ulokowany przy jednym z głównych skrzyżowań, dzięki czemu także przejeżdżające obok osoby będą mogły obserwować działanie instalacji. Szczegóły dotyczące ilości wyprodukowanej energii będą dostępne na stronie internetowej Greenpeace, Urzędu Gminy oraz na ekranie LED wewnątrz budynku szkoły.

 

źródło: Greenpeace
www.greenpeace.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej