więcej


Inicjatywy lokalne

Piknik z klimatem 2010 - czyli trzecia edycja najbardziej klimatycznego zakończenia lata! (10589)

2010-08-25

Drukuj
Już w ostatnią niedzielę sierpnia (29.08), w godzinach 11:30-16:30 Ministerstwo Środowiska zaprasza na Piknik z Klimatem. "Jeszcze raz zamieniamy centrum miasta w ekologiczną oazę – atrakcje dla dzieci, konkursy z nagrodami i testowanie ekogadżetów. Zapraszamy do wspólnej zabawy!" – zachęca Ministerstwo.
Piknik zostanie otwarty o godzinie 11:30 przez prof. Andrzeja Kraszewskiego, Ministra Środowiska, honorowego patrona wydarzenia.

Po raz kolejny od Ronda de Gaulle’a do ul. Foksal (Warszawa),  zamiast asfaltu – prawdziwy klimatyczny piknik Ministerstwa Środowiska z konkursami i nagrodami dla całych rodzin. Ministerstwo Środowiska już po raz trzeci we współpracy z Partnerami dla Klimatu organizuje ekologiczną zabawę miejską, która przypomina o problemie zmian klimatu, które nadal pozostają jednym z najpoważniejszych globalnych wyzwań ekologicznych. Nasze codzienne nawyki mają wpływ na klimat, a przez zabawę możemy nauczyć się jak być bardziej eko!

Tegoroczne atrakcje Pikniku z Klimatem to m.in.:
 
- Uroczyste otwarcie przez Ministra Środowiska,
prof. Andrzeja Kraszewskiego
– godz. 11:30

- Klimatyczna Kanapa Gwiazd

na której rozmowy o klimacie poprowadzi Jarosław Kret. Wśród zaproszonych gości Partnerzy dla Klimatu i Beata Pawlikowska.

- Pokaz Mody Ekologicznej

Odzieżowe Pole pokaże, że moda może być przyjazna środowisku dzięki naturalnym tkaninom i ekologicznemu procesowi wytwarzania! Zobacz najnowsze trendy, które nie szkodzą środowisku.

- Quizy i konkursy rodzinne z nagrodami


Podpisz swoją deklarację klimatyczną razem z Centrum Edukacji Obywatelskiej, namaluj klimatyczny rysunek, a Fundacja Impact sfotografuje go na miejscu i wydrukuje jako pocztówkę! Układanie klimatycznych puzzli czy domino, ekoporady Wawka, czyli 10 zasad oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej, a ponadto warsztaty plastyczne dla dzieci i konkursy literackie, czyli atrakcje dla dzieci i całych rodzin, które zapewnią Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Impact.

- Warsztaty wytwarzania ekopapieru

Fundacja Przyjazny Papier pokaże jak zrobić papier, który wbrew stereotypom nie szkodzi środowisku.

- Animacje dla dzieci, pokazy slajdów

Razem z Białowieskim Parkiem Narodowym zapoznaj się z zagrożeniami dla klimatu i poczuj zapachy dobre dla klimatu …

- Testowanie ekogadżetów


Dokąd może nas zaprowadzić przejażdżka na ekologicznym rowerze? Ekopojazdy i inne ekogadżety jak zgniatarki do butelek do przetestowania na własnej skórze dzięki Discovery Science i Miastu st. Warszawa.

- Filmy i klipy

- Wymienialnia zużytych baterii na energooszczędne świetlówki


Oddaj baterie do bezpiecznej utylizacji, a w zamian prezent – energooszczedna żarówka!

- Kalkulator "osobistej" emisji dwutlenku węgla

Ile „kosztujesz” klimat? Policz! Codzienne zakupy, jazda samochodem – to wszystko odciska Twój węglowy ślad na klimacie – zobacz jak wielki dzięki Fundacji Nasza Ziemia.

- Wystawa plakatów „Klimat Bioróżnorodności”


Konsekwencje zmian klimatu wpływają na wszystkie gatunki na ziemi – nie tylko człowieka. W Międzynarodowym Roku Bioróżnorodności pamiętajmy, że z roku na rok bogactwo bioróżnorodności na świecie zmniejsza się, także na skutek negatywnych konsekwencji zmian klimatu.

- Lodowa rzeźba obrazująca wywoływane przez globalne ocieplenie topnienie lodu

Jak w poprzednich latach, namacalnie będzie można „dotknąć” sprawy ocieplenia klimatu i na własnej skórze przekonać się jak szybko topnieją lodowce pod wpływem rosnącej temperatury.

Po Pikniku wspólnie z British Council zapraszamy do Kina Kultura (www.kinokultura.pl) do obejrzenia filmu The Age of Stupid , który konfrontuje nas z wizją nieodległej przyszłości i obrazem ziemi katastrofalnie zmienionej przez ludzi. W jakim miejscu znajdzie się człowiek? Czy spełni się katastroficzna wizja przyszłości?

Piknik z Klimatem to także sygnał nieuchronnego zbliżania się jesieni, a wraz z nią nowego roku szkolnego dla dzieci. Dlatego o ekologicznych postanowieniach dzieciom w szkole przypominać będą gadżety, takie jak zakładki z ekoporadami i plany lekcji.

Partnerstwo dla Klimatu to edukacyjna platforma Ministerstwa Środowiska na rzecz ochrony klimatu. Razem z Partnerami od 2008 r. Ministerstwo organizuje wydarzenia przypominające o globalnym problemie zmian klimatu i pokazuje, jak można przez zmianę codziennych nawyków postępować ekologicznie.

Piknik odbywa się pod honorowym patronatem Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent m. s. Warszawy.

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej