- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
Rozwój energii z wiatru kołem zamachowym polskiej gospodarki (21912)
2021-06-22Drukuj
Energia z wiatru zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a jej rozwój to także szansa na nowe miejsca pracy dla tych, którzy dziś pracują w sektorze węglowym i jego otoczeniu – to niektóre wnioski z konferencji PSEW2021 Live Debate, podczas której przedstawiciele branży wiatrowej dyskutowali o przyszłości sektora z reprezentantami strony rządowej.
Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślał, że energia z wiatru może przyczynić się do stabilizacji bezpieczeństwa energetycznego Polski.
– Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to z jednej strony nadanie dynamiki w dążeniu ku nisko- i zeroemisyjnej transformacji polskiej gospodarki, ale także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w kraju - wyjaśnia Ireneusz Zyska.
Uczestnicy debaty zapewniali, że w procesie zmiany miksu energetycznego z obecnego, którego dominującym składnikiem jest węgiel, na ten oparty o odnawialne źródła energii, należy pamiętać o grupach społecznych, które decydowały dotychczas o rozwoju konwencjonalnych źródeł.
Ważnym elementem rozwoju zielonych źródeł w następnych latach będzie budowa farm wiatrowych na Bałtyku. Produkowana tam energia będzie systematycznie zastępować energię z węgla, która staje się coraz droższa i problematyczna z powodu konieczności realizacji celów klimatycznych.
– Już dziś w partnerstwie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej uczestniczy ponad 150 podmiotów z Polski i z zagranicy. To wielki potencjał, aby zbudować umowę Polish Offshore Wind Sector Deal. Morska energetyka wiatrowa to także silny impuls dla polskiej gospodarki. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore wind na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii - podkreśla Ireneusz Zyska.
Paneliści podkreślali, że pierwotną potrzebą w tym zakresie jest budowa portu instalacyjnego w Gdyni i portów serwisowych w innych miastach.
– Gdynia jest rzeczywiście naturalnym historycznym, ale też ekonomicznym wyborem bo to jest miejsce położone najbliżej tych planowanych miejsc usytuowania farm wiatrowychPort w Gdyni będzie gotowy przed trzecim kwartałem 2024 r., bo wtedy będzie potrzebny inwestorom. Harmonogram jest napięty, ale potrafimy takich terminów dotrzymywać - zapewnia Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Inwestycje w rozwój offshore na Bałtyku dadzą ogromne możliwości rozwoju polskim przedsiębiorstwom oraz otworzą przed nimi nowe rynki w ramach wzmocnienia współpracy w regionie Bałtyku.
Przedstawiciele branży wiatrowej, od których zaangażowania będzie zależał rozwój zielonych źródeł podkreślali konieczność pilnego podpisania umowy sektorowej oraz wejścia w życie rozporządzeń dotyczących przyznawania nowych lokalizacji farm wiatrowych na polskim morzu.
Ogromną rolę w zmianie miksu energetycznego Polski mają odegrać lądowe elektrownie wiatrowe, których rozwój w ostatnich 5 latach był ograniczony zapisami tzw ustawy 10 h. Jednak Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozmowy, Pracy i Technologii podkreśla, że rząd pracuje nad nowelizacją prawa, które blokowało rozwój zielonej energii.
– Zakończyliśmy pierwszą fazę konsultacji. Z dniem trzeciego czerwca tego roku wpłynęło około czterystu uwag od siedemdziesięciu podmiotów. Jest to spory materiał, z którym teraz próbujemy uporać się w resorcie i który będziemy chcieli przerobić. Od 2016 roku zmieniło się bardzo wiele. Wiele też zawdzięczamy inwestorom, to oni stworzyli tzw. kodeks dobrych praktyk i edukują lokalne społeczności odnośnie inwestycji w energię wiatrową - podkreśla Anna Kornecka.
Paneliści podkreślali, że transformacja energetyczna dzięki lądowej energetyce wiatrowej wpływa na szybszy rozwój gospodarki, zapewniając wielostronne korzyści: dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Jednak nie bez znaczenia jest edukacja i budowanie akceptacji społecznej dla tego rodzaju inwestycji.
– Z badań resortu wynika, że 85 proc. ankietowanych popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej, a 75 proc. jest za budową wiatraków w swojej okolicy. Projekt zakłada więc, że to gminy będą teraz decydować o wyznaczaniu lokalizacji elektrowni wiatrowych na swoim terenie, pod warunkiem przeprowadzenia konsultacji społecznych i nie bliżej niż 500 m od zabudowań - kończy podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozmowy, Pracy i Technologii.
Uczestnicy paneli dyskusyjnych PSEW2021 Serock Live Debate zgodnie wskazywali na konieczność szybkich i zdecydowanych działań sektorze energetyki wiatrowej, dzięki którym samorządy, społeczności lokalne i przedsiębiorcy zyskają dostęp do taniej, czystej i bezpiecznej energii elektrycznej.
– Transformacja energetyczna Polski to szansa na szybszy rozwój naszej gospodarki i korzyści dla wielu sektorów – rozwój branży poddostawców, szanse dla samorządów i mieszkańców oraz niższe ceny energii. Cieszymy się, że wreszcie mamy zgodność co do tego, że energia z wiatru to jedyny słuszny kierunek na najbliższe lata dla naszego kraju – podsumowuje Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Kolejne analizy eksperckie oraz debaty uczestników o wpływie energetyki wiatrowej na odbudowę gospodarki po pandemii COVID19, a także rolę tej technologii w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy odbędą się już na koniec sierpnia podczas corocznej konferencji PSEW2021. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele firm z całej Europy, między innymi deweloperzy, inwestorzy, producenci podzespołów czy przedstawiciele sektora dystrybucji energii, a także stowarzyszeń branżowych. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkań oraz wymiany poglądów przedstawicieli administracji państwowej, którzy odpowiedzialni są za regulowanie i kształtowanie zasad funkcjonowania rynku energetyki wiatrowej w Polsce z przedstawicielami firm, które inwestują w rozwój zielonej energii.
Podobne artykuły
- Morskiej energetyce wiatrowej brakuje kadr
W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego. Warunkami są jednak dostosowanie zaplecza portowego, rozwój innowacji oraz infrastruktury logistycznej i obsługowej, a także budowa kadr, których dziś brakuje – wynika z nowego raportu „Energia (od)nowa” ILF Consulting Engineers Polska. Eksperci wskazują, że wyzwaniem będzie też jak największe zaangażowanie w rozwój sektora offshore polskich przedsiębiorstw. W tej chwili optymistyczne szacunki zakładają, że udział krajowych dostawców produktów i usług w polskim rynku, wartym ok. 130 mld zł, nie przekroczy 50 proc.
Więcej
- FENIKS w konsultacjach
Od wczoraj można zgłaszać uwagi do Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowiska 2021-2027. Odbyła się już konferencja otwarcia na której przedstawiono projektu programu oraz Strategiczną Ocenę Oddziaływania na Środowisko. I są problemy. Z transportem.
Więcej
- Co ustalił Krakowski Panel Klimatyczny?
Zakończył się Krakowski Panel Klimatyczny, czyli pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Jego celem było wypracowanie odpowiedzi na pytanie: “Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?” przez reprezentatywną grupę Mieszkanek i Mieszkańców.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności