więcej


Inicjatywy lokalne

Panasonic buduje ekologiczne miasto (12657)

2011-06-13

Drukuj
Firma Panasonic, wraz z ośmioma innymi przedsiębiorstwami, poinformowała o planach budowy ekologicznego miasta. Projekt o nazwie „Fujisawa Sustainable Smart Town” (Fujisawa SST) zaprezentuje światu model kompleksowych rozwiązań ekologicznych firmy Panasonic zastosowanych w praktyce w japońskim mieście. Zdobyte w ten sposób doświadczenie zostanie wykorzystane również poza granicami tego kraju.  
Fujisawa leży w prefekturze Kanagawa ok. 50 km na zachód od Tokio. Panasonic i władze miasta zawarły w zeszłym roku porozumienie, na mocy którego postanowiono zbudować inteligentne miasto na wolnej działce znajdującej się na terenie dawnej fabryki firmy Panasonic. O umowie poinformowano 17 listopada 2010 r., a otwarcie nowego miasta jest zaplanowane na rok finansowy kończący się w marcu 2014 r. Dziewięć przedsiębiorstw i Fujisawa zamierzają wspólnie stworzyć innowacyjne, inteligentne miasto promujące „zielony” styl życia. Na jego obszarze zostaną wdrożone usługi i systemy energetyczne oparte na ekologicznych pomysłach (eco ideas). Deweloperzy, producenci i usługodawcy będą ściśle współpracować ze sobą w każdej fazie projektu — od etapu ogólnego planowania po rozpoczęcie użytkowania miasta, które obejmie ok. 1000 gospodarstw domowych. Wszystkie mają być zamieszkane do 2018 r.

Panasonic zamierza wykorzystać w projekcie Fujisawa SST kompleksowe rozwiązania dla całego domu, budynku i miasta, które łączą technologie energetyczne firmy z ochroną środowiska. Projekt będzie promował urządzenia energooszczędne i proponował nowe rozwiązania, które łączą sposoby na generowanie i gromadzenie energii oraz kontrolę jej zużycia. W szczególności Panasonic planuje zainstalować w całym mieście, bazujące na panelach słonecznych, systemy wytwarzania energii oraz gromadzące ją akumulatory. Znajdować się one będą w domach mieszkalnych oraz innych budynkach i strefach użyteczności publicznej. Będą to pierwsze obiekty tego typu na świecie. W późniejszym okresie Panasonic zamierza ponownie wykorzystać projekt Fujisawa SST w innych częściach Japonii i poza jej granicami.

Firma będzie pracować razem z miastem Fujisawa nad wdrożeniem projektu na otaczających je obszarach. Chce też promować stworzony model rozwoju urbanistycznego, aby przebudować obszary dotknięte marcowym trzęsieniem Ziemi. Zamierza również wykorzystać wdrażane rozwiązania w ramach globalnych projektów. Wśród nich warto wymienić np. projekt „Sino-Singapore Tianjin Eco-City” w Chinach czy indyjski „Delhi-Mumbai Industrial Corridor (DMIC) Project”.

W realizacji projektu uczestniczy jeszcze osiem wiodących przedsiębiorstw, które prowadzą zaawansowane inicjatywy w dziedzinie ochrony środowiska, obejmujące projekty inteligentnych miast i rozwój urbanistyczny z uwzględnieniem aspektów ekologicznych. Są to (w kolejności alfabetycznej): Accenture, Mitsui & Co., Ltd., Mitsui Fudosan Co., Ltd., Nihon Sekkei, Inc., ORIX Corporation, PanaHome Corporation, Sumitomo Trust & Banking Co., Ltd. oraz Tokyo Gas., Ltd.

Przegląd informacji o projekcie Fujisawa SST:

• lokalizacja: Fujisawa w prefekturze Kanagawa, Japonia.
• powierzchnia obszaru: ok. 19 ha
• planowane wykorzystanie obszaru: ok. 1000 domów mieszkalnych / obiektów komercyjnych lub użyteczności publicznej
• planowana populacja: 3000 osób (1000 gospodarstw domowych)
• planowane otwarcie miasta: rok finansowy kończący się w marcu 2014 r.
• całkowity koszt projektu: ok. 60 miliardów jenów.
 

źródło: Panasonic
www.panasonic.pl

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej